3 dny ve Valencii

Valencie. Taková menší sestra Barcelony, která se jí ve spoustě věcí podobá. Zároveň je ale mnohem klidnější, seznámíte se s ní během jednoho odpoledne a některý moderní kousky  by jí ta katalánská dáma mohla závidět. 

A já jsem ji měla na seznamu už dlouho. Protože jsem si byla jistá, že si budeme rozumět. Nabízí totiž všechno, co mám ráda – historický památky i moderní budovy, spoustu míst, kde si sednout na kávičku i skleničku, dostatek zeleně i kouzelných úzkých uliček, dlouhou pláž… a především Ciutat de les Arts i les Ciències neboli Město umění a věd, nádhernej moderní komplex s tak neobvyklou architekturou, že jsem to prostě musela vidět naživo. No a taky jsem měla chuť na paellu…

Na tuhle 3denní cestu jsme se Tomem vydali díky #spolupráci s pojišťovnou Direct, která nabízí mimo jiné i cestovní pojištění. To je něco, bez čeho do zahraničí nejezdím nikdy, ale teď, během doby covidové, se to hodí dvojnásob. A tak jsme od Directu měli sjednané jak klasické cestovní pojištění (úrazové pojištění, léčebné výlohy, cestovní asistence…), tak storno a právě i připojištění na covid. To zahrnuje náklady na případnou karanténu, léky i novou letenku, kdyby nám kvůli karanténě uletělo letadlo. Naštěstí jsme nic z toho nevyužili, ale jistota se vždycky hodí. V ceně výletu už se to ztratí, a může vám to ušetřit spoustu starostí i peněz. Jak ráda říkám, better safe than sorry.

3 dny jsou podle mě na Valencii úplně ideální. Stihnete vidět většinu významných památek, pořádně nasát atmosféru (a Sangriu), nachodit spoustu kilometrů a zároveň posedět na zahrádce a se šálkem kávy pozorovat ruch města. Z ubytování můžu doporučit MD Design Hotel. Krásnej pokoj s balkonem, na střeše terasa s nádherným výhledem a lokalita na 12 bodů z 10. Všechno si odtamtud krásně pochodíte pěšky, a pokud by vás bolely nohy, doporučuju půjčit skútr YAGO (stačí stáhnout aplikaci a nahrát doklady). A co všechno podle mě rozhodně stojí za návštěvu? Pište si:

Ciutat de les Arts i les Ciències 

Místo, který se právem stalo symbolem Valencie. A taky místo, kvůli kterýmu jsem měla Valencii na seznamu vysněných destinací tak dlouho. A rozhodně mě nezklamalo. Uvnitř najdete komplexu najdete národní muzeum se spoustou nejrůznějších expozic, ale i jen zvenku (jako jsme byli my) to stojí za to. Můj favorit je “zahrada” L’Umbracle plná palem a tropických rostlin, kam je vstup zdarma. Kousek vedle je i slavné oceanárium, na které jsem slyšela spoustu chvály. Vstupné ale stojí 30 Euro a já jsem hlavně nechtěla jít někam, kde mají v zajetí delfíny. Názory na to se liší. Podle někoho je tam o ně krásně postaráno a jde o zvířata, která byla zachráněna např. z rybářských sítí, podle někoho je to jen braní svobody někomu, kdo patří do moře a v zajetí trpí. Sama nevím, kde je pravda, tak jsem se bez toho klidně obešla…

Park Turia

Byla jednou jedna řeka Turia, která protékala Valencií. Často ale zlobila (v překladu: způsobovala záplavy) tak moc, až si místní roku 1957 řekli řekli DOST. A milou Turiu vyprovodili z města pryč (v překladu: odklonili ji). V jejím korytě pak vybudovali park, kde se díky úrodné půdě rostlinám daří. A daří se tam i běžcům, chodcům, cyklistům nebo piknikářům. Na délku má park celých 9 km, zdobí ho spousta mostů a v mapě ho rozhodně nepřehlédnete.

Torres de Serranos

Jedna z původních 12 bran, které tvořily městské opevnění. Byla postavena ve 14. století a na rozdíl od ostatních 10 se zachovala do současnosti. Dá se jít i nahoru na vyhlídku, ale my jsme to bohužel nestihli. Respektive jsme to nechali na pondělí a nedošlo nám, že právě tento den bývají památky zavřené.

Plaza de la Virgen

Náměstí v historickém centru Valencie, kde najdete i katedrálu sv. Marie a baziliku de la Virgen, slavné valencijské památky. Ráno si tam můžete vychutnat kávu a pozorovat pomalu se probouzející město, večer zase paellu a skleničku něčeho dobrého, za poslechu pouličních umělců. A když si zadáte “Valencie” do Googlu, vyjede vám buď toto, nebo moderní Město umění a věd. Anebo v koláži všechno dohromady i s pláží 😀

Plaza del Ayuntamiento

Radniční náměstí, který je tím, co Václavák pro pražáky nebo Svoboďák pro nás brňáky. Kromě radnice je tam spousta dalších krásných budov, obchodů, restaurací (naše milovaný Five Guys jsme tentokrát vynechali, ale vám jejich hranolky rozhodně doporučuju!) a spousta laviček na chvíle odpočinku.

Central Market

Tak, jako má Barcelona svou městskou tržnici Mercado de La Boqueria, má Valencie Mercato Centrale. Je to nádherná budova plná nejrůznějších dobrot v podobě ovoce, sladkostí, mořských plodů, ryb a sušených šunek. Okolo je pak spousta restaurací, kde si můžete dát tapas nebo paellu.

Nejužší dům v Evropě

Na Plaza Lope de Vega najdete dům, kterej má na šířku pouhých 107 cm, což z něj dělá nejužší dům v Evropě. Říká se, že uvnitř bylo tak málo místa, že si dívky musely slavnostní šaty oblékat venku na ulici. Jinde jsem se zase dočetla, že v horním patře býval nevěstinec. No… vzhledem k prostoru musela být nabídka služeb nejspíš omezená 😀

Býčí aréna Plaza de Toros

Ne, nebuďte blond jako já. Neradujte se, že je ve Valencii krásný koloseum. A jak zachovalý! Né jako to v Říme nebo Pule, kde části chybí! S římskýma stavbama to má společnej maximálně tak tvar – jde o arénu na býčí zápasy, která je skoro o 1800 let mladší, než arény na zápasy gladiátorů.

Playa de la Malvarrosa

Slečna na recepci v hotelu nám říkala: „Není to ta nejkrásnější pláž, co jste kdy viděli, ale v horkej letní den se rozhodně hodí“. A přesně tak to je. Je to dlooooouhá písečná pláž, hlava na hlavě, stín nikde… ale na chvíli odpočinku poslouží. Není to pláž, kde byste chtěli trávit celou dovolenou (teda to bych nechtěla na žádné pláži :D), ale pár hodin určitě. Na délku má několik km, pak přechází do pláže Las Arenas. Rozdíl ale ani nepoznáte. A co rozhodně stojí za to je čtvrť u pláže – atmosféra přmořskýho městečka, spousta roztomilých barevných domků, palmová alej…

A protože při poznávání města vyhládne, tady je pár tipů, kde doplnit energii:

Breakfast Corner

Kavárna přímo na Plaza de la Virgen, kde jsme snídali 2 rána ze 3. Parádní výhled na náměstí, dobrá káva a výborný vejce Benedikt, ke kterým dostanete i dezert podle výběru. Pokud si, stejně jako my, vyberete obří palačinku s Nutellou (navíc pocukrovanou, aby náhodou nebyla málo sladká :D), vydržíte bez dalšího jídla až do večeře.

Flying Bean Coffee

Milá kavárna, na kterou jsem našla tip na Instagramu u Lucky. Je trochu mimo centrum (což ale stále neznamená daleko), každý den kromě neděle tam pečou čerstvé croissanty, kávu umí na jedničku a sympatickej barista dokonce zná pár důležitých českých slov – zapapalovovač neboli zapalovač a pololoč neboli popelář. Jeho bývalá šéfka prý byla Češka, tak ho očividně naučila to nejdůležitější 😀

La Fábrica de Hielo

Bývalá továrna na led hned vedle pláže, ze které je teď stylová industriální kavárna. A nebojte, led tam mají stále – třeba v ginu s tonicem. Káva byla průměrná, ale za prostory dávám 10 bodů z 10 a rozhodně doporučuju.

 

100 Montaditos

Můj nejoblíbenější tip z celé Valencie. Co tip, svatej Grál! 😀 Podnik, kde mají na výběr z více než 100 čerstvých mini houstiček plněných vším, na co si jen vzpomenete – uzený losos, trhané maso, mini burgery, chorizo, mozarella… k tomu vám přihodí hrst brambůrků a ideální zobání k pivu nebo radleru je na světě. A nejlepší je, že za jednu houstičku dáte 1 až 1,5 Euro. My jsme tam šli jak večer, tak hned další den na oběd 😀 A to ani nemluvím o tom, jak štastná jsem byla, když jsem se dozvěděla, že Montaditos jsou i v dalších španělských městech nebo dokonce i v Římě, kam se chystám za chvíli!

A teď nás ještě čeká společná procházka Valencií. Úzký uličky, spousta barev, palmy všude a parádní jízda na skútru. Tak jdeme na to!

 

Author: Markéta

1 thought on “3 dny ve Valencii

  1. Markét to je pecka!!!! Ježiš já tak závidim! My letos trávíme veškerý čas (a peníze) na stavbě baráčku, ale asi si koncem léta budeme muset vyšetřit něco málo a alespoň na prodloužený víkend někam vyletět! (A to fakt nesnášim lítání.)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *