Moje Brno I. : Kam ven?

*Článek vznikl ve spolupráci s Dáme jídlo.

Brno je plný skvělých kaváren, lákavých bister a těch nejlepších barů na světě. To neříkám jen já, ale i New York Times (jo, sice to je článek starej snad rok, ale co je psáno to je dáno, černý na bílým, a tak!). K tomu spousta památek, od té vily, ve které bychom chtěli všichni bydlet, až po Špilberk s vězením, kde by naopak bydlet nechtěl nikdo.

Je tu spousta možností, jak se zabavit, když je venku hnusně. Nebo když máte chuť na kafe a dort. Ale když je krásný počasí, a to doufám, že babí léto bude, byla by škoda nevyrazit ven.

A protože #žítbrno by šlo  bez procházek a posezení jen těžko, představím vám svoje oblíbený místa – venku. Protože třeba až sem jednou pojedete, budete chtít někde ty

donuty a cheesecaky vychodit. Ehm a nebo si sednout do trávy a doplnit další hladinku cukru a kofeinu, no.

Lužánky

Místo, kam můžete chodit běhat, a závidět lidem, kteří si tam právě pochutnávají na pizze, cideru, proseccu nebo víně. A že jich tam bývá!

Místo, kam si můžete jít posedět s pizzou, ciderem, proseccem nebo vínem a cítit se provinile kvůli těm, co okolo běhají. A že jich tam bývá!

Já tam dělám oboje. A jak ráda. Nebo se jen jdeme s Tomem a pejskama projít, protože je to tam krásný za všech ročních období.

Pokaždé, když jsem někde v zahraničí, jsem nadšená z toho, jak to tam venku v parcích žije. Od Krakova přes Londýn až po Mnichov. A pak si uvědomím, že naše Lužánky jsou úplně to stejný!

Je tam krásně, je tam klid….ale….to nejdůležitější je o pár metrů vedle. Ta NEJLEPŠÍ pizza ve městě. Pár kroků, kousek před městským divadlem – italské bistro Speranza, kam prostě musíte.

Pište si: Ta s houbama a špekem. A k tomu prosecco TO GO. Nic nechutná v parku tak dobře!

Ale pokud byste zrovna neměli chuť na pizzu (divný a neobvyklý, já vím!), je tu skvělá možnost od Dáme jídlo. Tuhle aplikaci zná každej, a jsem si jistá že v dobách hladomoru (=prázdná lednička a nemoc jménem lenost) zachraňuje nejen mě a moje okolí.

Věděli jste ale, že kurýr rád přijede i přímo do/k parku? Stačí si v aplikaci vybrat jeden z mnoha Pick Up Pointů – třeba právě v Lužánkách, a čekat, až k vám přijede vaše porce sushi.

Znáte to, když nejde Mohamed k hoře…

Bjørnsonovy sady/ Piknik Box

Jak málo stačí ke štěstí. Přesněji řečeno tři kontejnery. Z toho jeden nejdůležitější – ten, kde se vaří kafe a nalévá víno.

Protože přesně tyhle kontejnery dělají z už tak krásnýho parku dokonalý místo.

Výbavu na piknik si samozřejmě můžete donést celou sami a na místě si koupit třeba jen kávu. A nebo si tam rovnou půjčit deku, koš, a nakoupit čerstvý corissanty, tousty, dortíky a další dobroty.

Ale kdyby se vám piknikovat nechtělo, samozřejmě je tam posezení i “kavárenský”, u stolečků z palet a hned u zdroje. Teda u kafe.

Kraví hora

Kopec, kterej mi jako malé připadal strašně velikej. Chodilo se tam totiž jen “slavnostně”, do Planetária, což bylo jednou za čas. Pokaždé jsem se strašně těšila, pořady o vesmíru jsem milovala. Pamatovala jsem si promítání souhvězdí…..a to, že se chodilo do kopce.

Teď, o 20 let později, bydlím přesně 1,2 km od Hvězdárny. Vím to na metr přesně, díky běžecké aplikaci. I po těch letech ten kopec totiž sakra bolí.

Ale je to pro mě jedno z nejkrásnějších míst v Brně, a obzvlášť teď, když je Planetárium i okolí opravený, před tím jsou udělaný nějaký naučný interaktivní srandy…a vůbec, jedno z nejlepších míst na piknik. Protože ten výhled?!

Wilsonův les

Věděli jste, že před revolucí se ve Wilsoňáku lyžovalo?

A ne jen tak na nějaké sjezdovce a na obyčejných lyžích. Ale na sjezdovce umělé, z takových plastových kusů, připomínajících umělej trávník (v některých místech ještě kousíčky najdete). No, nechci si ani představit, jak muselo bolet na tomhle spadnout a sedřít se….

I když, pokus o vyběhnutí nás s Marietkou bolel minimálně stejně tak!

Když jsem rodičům říkala, že občas chodím běhat do Wilsoňáku, první co řekli bylo: ÚCHYLOVÉ! Prý to tím bývalo vyhlášený. A já se ani nedivím, ta spousta cestiček v lese….po setmění bych tam sama nešla. 

Každopádně musím říct, že zatím si tam jako největší úchyl připadám já sama – rudá, upocená, funící, v zářivým tričku.

Největší romantika je to tam na západ slunce, kterej je sice na opačnou stranu než nad sjezdovkou vidíte, ale to večerní světlo a výhled z vyhlídky nad Pisárkama je boží.

Medlánky

Další z kategorie “nejkrásnější místa světa”. I když okolí Medláneckýho letiště tam asi zařazuju jen já, ale ještě aby ne, když je to místo mýho dětství.

Každopádně na Medláneckej kopec si na procházku s odměnou v podobě výhledu zajděte všichni. A kromě toho je okolí perfektní na běh (doporučuje 568 běžců z 568!) nebo třeba výlet na kole. Žlutá nebo Malinovka v hospodě U vrtule na letišti je jasná!

Přehrada

Místo, který nejen pod názvem Prigl důvěrně zná snad každej Brňák.

Romantický porcházky i úplně neromantický popíjení v hospodách okolo. Klid a odpočinek nebo divočina v období slavných ohňostrojů. Koupání i bruslení…

Krásně je tam prostě pořád, ale nejlepší věc, kterou teď můžete udělat je půjčit si u mola elektroloď. Stojí 360 Kč na hodinu, a řízení nemůžete splést. Stačí držet volant. Jen teda nenechávejte parkovat blondýny, no…

Komentářů Přidat komentář

  1. Leni napsal:

    Samá oblíbená místa. 🙂 Lužánky máme asi 3 minuty z domu, takže to je oblíbené místo na piknikování. U Piknik box zase ráda trávím volné hodiny mezi semináři na právech. Do Medláneckých kopců jsem chodívala běhat, když jsem ještě bydlela na kolejích. A Prigl mám spojený hlavně s ohňostroji. 🙂

  2. Stáňa napsal:

    Přehrada v podzimních barvách vypadá skvostně. Škoda, že mám Brno z ruky (a znám z něj jen průjezd po D1).
    Hezký podzim

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *