Průvodce po Edinburghu

Kdybyste se mě zeptali, kam určitě musíte vyrazit na výlet, moje odpověď by byla jasná. Do Edinburghu!
Kdybyste se mě zeptali, který město bych si zvolila pro život, chvíli bych přemýšlela nad slunečnou Barcelonou nebo plážema v Thajsku, ale nakonec bych stejně odpověděla: Edinburgh!
A kdyby vaše otázka zněla kam se budu vždycky ráda vracet, neváhala bych ani chvíli. Ano, do Edinburghu!

No…nikdo se mě sice nezeptal ani na jednu z otázek, ale já vám to stejně povím! 😀 Povím vám, proč tohle skotský město tak miluju, a proč byste si ho určitě neměli nechat ujít ani vy.

Protože Harry Potter. Protože příroda i město zároveň. Protože ty stylový kamenný domy a ještě stylovější skotská kostka. Protože double deckery. Protože scones. Protože výhledy. Protože památky i nákupy. Protože levný letenky. Protože Edinburgh je láska.

Všechno je tam blízko, hromadnou dopravu nebudete potřebovat, a bohatě vám budou stačit 3 dny. Za ty jsem totiž stihla navštívit všechno z tohohle seznamu, a navíc si dopřávat chvíle odpočinku u šálků kafe nebo černýho čaje s mlíkem.

Procházka po centru

Centrum Edinburghu je docela netradiční a zároveň hodně přehledný. Je totiž rozděleno příkopem v podobě zahrad. Na jedné straně najdete „staré město“, kde je hrad a historická Royal Mile. Na té hrají na dudy chlápci v kiltu, kteří jako by vypadli z encyklopedie u hesla “jak vypadá Skot”. Na druhé je pro změnu „nové město“ v čele s ulicí se sympatickým názvem Princess Street, která je nákupním rájem.

Ve starém centru stojí za zmínku taky spousta zkratek, roztomilých uzoučkých uliček “Closes”, kterýma si ušetříte spoustu kroků po Royal Mile směrem k Princess Street. Ale v noci za tmy jsem radši volila delší trasu 😀

5x Harry Potter

Stále čekáte, až vám přijde dopis z Bradavic? Tak to je Edinburgh město přesně pro vás. Tady totiž na stopy Harryho nebo dokonce na vy-víte-koho narazíte doslova na každým kroku. A kdyby se vám zdálo, že celý město má atmosféru jako z těch knížek a filmů, že hrad až nápadně připomíná Bradavice a že je tu nějak podezřele moc skloňováno Harryho jméno, není to náhoda. Právě v Edinburghu totiž J.K.Rowlingová žila…a psala, psala a psala. 

 • Příčná ulice

… neboli Příčnalice, v angličtině Diagonal Alley. To je ve skutečnosti Victoria Street, jedna z nejkrásnějších ulic v Edinburghu. A bezkonkurenčně ta nejbarevnější.

A malej tip: směrem ke Grass Marketu najdete schody. Po těch si vylezte nahoru na terasy, kde jsou restaurace, bary…a parádní výhled na celou ulici.

 • The Elephant House

Historkám o tom, že byla J.K.Rowlingová tak chudá, že první kapitoly napsala na ubrousek asi nevěří nikdo, kdo někdy zkoušel na ubrousek psát. Na co psala vám tedy s jistotou neřeknu, ale přesně vím kde. V kavárně The Elephant House, která z toho těží dodnes. Já jsem si na kafe sednout nešla, kavárna sama o sobě mě zrovna nezaujala (ani cedule o tom, že když chcete fotit, musíte si připlatit :D), ale vidět ji alespoň z venku je povinnost každýho fanouška. A za návštěvu prý stojí ii samotný záchody.

 • Hrob vy-víte-koho

Na hřbitově Greyfriars Kirkyard odpočívá Tom Riddle alias Lord Voldemort. Doopravdy. A ani to není náhoda. J.K.Rowlingová se totiž při psaní knížek chodila projít na hřbitov, kterej byl hned za zdmi její oblíbené kavárny The Elephant House. A právě jména na náhrobcích jí byly inspirací pro jména v knížce. A “Tom Riddle’s grave” dokonce najdete v Google mapách i (mojí oblíbené offline aplikaci) maps.me.

P.S. Hřbitov stojí za návštěvu i sám o sobě. Atmosféra jak se patří a neskutečnej klid. Překvapivě 😀

 • The Spoon

Při práci je potřeba měnit prostředí. A tak J.K.R psala i v další kavárně, The Spoon. Na budově teď najdete památeční ceduli o tom, že právě tady vzniklo hned několik kapitol. Uvnitř je teď nějaký bistro, kde jsem ale nebyla. Zlákal mě totiž vedlejší vchod s nápisem BRGR, kde mají ty nejlepší (nejen) veganský burgery a batátový hranolky za pár Liber.

 • Otisky J.K.Rowling

Na Royal Mile, u vstupu do City Chambers, najdete na chodníku zlatý otisky spousty významných Skotů, včetně autorky těch nejlepších knížek. Zaslouženě.

 • The Balmoral Hotel

První kapitola vznikla v průměrné kavárně u, jistě podprůměrnýho, capuccina. Poslední písmeno poslední kapitoly padlo naopak v tom nejluxusnějším hotelu.

A právě v pokoji, kde J.K.R napsala poslední slova Relikvií smrti, najdete na kamenné soše její podpis a datum, kdy knížku napsala. Teda…najdete to tam v případě, že si ten pokoj za 30 000 zaplatíte 😀 Zvenku hotel ale minou nemůžete, ani kdybyste chtěli. Tuhle krásnou budovou s věží na začátku Princess Streed přehlédnout nejde.

Na výhledy

Calton Hill

Kdybych si musela vybrat jen jedno jediný místo, kam se v Edinburghu podívat, byl by to Calton Hill. Z Princess Street v centru jste nahoře přesně za 7 minut (měřila jsem to, když mi měl jet za chvíli autobus :D) a krásnější vyhlídku nikde nenajdete. Na kopci je hned několik památek – National Monument s antickými sloupy, vesmírná observatoř, Nelsonův Monument v podobě úzké věže a hlavně ikonickej Dugald Steward Monument, “altánek”, bez jehož fotky prostě nemůžete odjet.

Arthur’s Seat

Wikipedie říká: “Nachází se na východním konci Starého města, asi 2,5 km vzdušnou čarou od edinburského hradu. Je součástí parku Holyrood a dosahuje výšky 251 m”

Já říkám: “Tam musíte!”

Tvar vyhlaslé sopky připomíná koňské sedlo, odkud vznikl název Artušovo sedlo. Z centra města jste nahoře za hodinku, a nic víc než tenisky k tomu nepotřebujete. A výhled z vrcholku je opravdu neskutečnej. Na jedné straně moře, na druhé hrad, a všude okolo ta nejzelenější skotská tráva.

… a jeden malej příběh jako vsuvka 😀

Asi se to nikomu jinýmu, než mně stát nemůže, ale pro jistotu: až půjdete nahoru, pořádně se předem rozhlédněte, kudy vede cestička. Nemusí to totiž být tam, kde si myslíte 😀 (když stojíte pod kopcem, je to na pravé straně). Já jsem si řekla, že přece nějakou mapu nepotřebuju. Stačí, že vidím lidi nahoře, kteří se tam URČITĚ dostali taky touhle pěšinkou. A tak jsem se vydala vstříc vrcholku.Po chvíli, kdy už se nedalo mluvit o chůzi, ale spíš o plazení se vzhůru, jsem si říkala, že to teda není tak s-prstem-v-nose-výšlap, jak jsem si myslela. Po další chvíli už jsem začala přemýšlet, kdo by mi tam pomohl, kdybych z toho prudkýho srázu spadla a rozbila si hlavu o jeden z těch ostrých kamenů. A pak už přišly na řadu jen sprostý slova. Česky i anglicky, když už jsem byla v tom Skotsku, žejo. 

… a najednou jsem stála na krásné široké cestičce. Která vedla přímo z opačné strany, než jsem šla já. Opět mě napadlo pár sprostých slov, do kterých jsem se ponořila natolik…že jsem se opět vydala špatným směrem po cestě-necestě. Předchozí odstavec se celej ještě jednou zopakoval, než jsem se objevila na vrcholku. Opět z jiné strany, než všichni ostatní, co jsem tam potkala. Čistí, neupocení a bez kalhot od bláta 😀 

Ale když se budete pořádně koukat okolo, a nebo se dokonce mrknete do mapy, je to moc příjemnej a nenáročnej výhled s odměnou v podobě božího výhledu. Moje odměna byla navíc i v podobě nových kalhot, který jsem si hned po cestě do hostelu musela koupit 😀

… nechápu, že mi tohle nebylo podezřelý 😀

Dean Village

Pár minut pěšky z Princess Street, a najednou se ocitnete úplně v jiným světě. Jako byste vůbec nebyli v hlavním městě Skotska, ale v malebné anglické vesničce. 

A taky že to původně vesnička byla. Od 11. století vyhlášená svými mlýny. V 19. století se stala městská část Edinburghu, ale svůj ráz si zachovala, a malebnější místo byste hledali jen stěží. Podél řeky Leith je prý i krásná procházka, kdybyste měli náladu i na trochu přírody. 

National Museum of Scotland

Říká se, že nejlepší věci jsou zadarmo. A o národním skotským muzeu to platí trojnásob! Z té stavby mi spadla brada hned, jak jsem vešla do obrovské haly. A znovu pokaždé, když jsem přecházela z jedné místnosti do druhé. V tomhle muzeu totiž najdete všechno. A tím myslím VŠECHNO. Od koster dinosaurů přes meteority, vesmírnou raketu a letadla přes egyptský mumie, první modely Apple počítačů až po hady v roztoku, boty od Vuittona, šaty od Diora a naklonovanou ovci Dolly.

A aby toho nebylo málo, ze střechy je parádní výhled na město. Navíc o ní moc lidí neví, takže si ji dost možná užijete sami 🙂 

Greyfriars Bobby

Sochu roztomilýho pejska najdete po cestě na hřbitov, kde je jeho hrobeček. Bobby byl pejsek, kterej se v 19. století proslavil svou velikou láskou ke svému páníčkovi. Poté, co jeho pán zemřel totiž den co den seděl u jeho hrobu. Celých 14 let, až do své smrti. Ňuňu. A nebreč, Markéto!

 

Portobello beach

Jedno jediný místo, který jsem tentokrát během svýho 2denního výletu vynechala, byla pláž Portobello Beach a celý pobřeží. Ne snad že by to tam nebylo krásný. Ale z předchozích zkušeností už jsem věděla, že když je mlha a prší, u moře to nemá úplně smysl, protože si ani nevšimnete, kde končí šedivá obloha a začíná šedivá hladina 😀 

Z centra se tam dostanete asi za 25 minut autobusem z centra (cílová stanice Ocean Terminal, staví přímo na Princess Street).

Podzim 2018

Jídlo

Zatím by se celej můj článek mohl jmenovat “co dělat v Edinburghu zadarmo” :D. Kromě Libry a půl za autobus na pláž totiž za nic z mýho seznamu výše nedáte ani cent. A to my Češi rádi, no ne? 😀

A spousty tipů na luxusní restaurace a hipsterský kavárny vám nedám ani teď. Až na výjimky. Ale o to lepší! Můj celej výlet se totiž nesl v dost low cost stylu, kdy jsem nechtěla (a ani nemohla :D) utrácet moc peněz.

Primark a Marks and Spencer coffee

A proto je hned můj první tip dost “na čecháčka :D”. Aneb hodně muziky za málo Liber, s tím nejlepším výhledem navíc. Každopádně když jste promrzlí a uchození, přijde to vhod.

Dřív jsem chodila do Primarku na Princess Streed pro hromady levných hadrů, teď mě tam mnohem víc lákala kavárna v nejvyšším patře. Příjemný posezení, nejlepší výhled na hrad široko daleko, skvělý scones s máslem a černej čaj s mlíkem za Libru a půl. A to i s sebou, dokonce do 100% rozložitelných kelímků.

A stejně skvělý scones s máslem, akorát bez toho výhledu, měli i v Marks and Spencer caffee. Opět za málo peněz, což jsem ocenila já a 17 skotských babiček, který si tam dopřávaly úplně to stejný menu 😀 

Wellington Coffee

Ale nebojte, kromě Primarku pro vás mám i lepší tip na kavárnu. Na tu nejútulnější a nejroztomilejší. Maličkou Wellington Coffee najdete na George Street. Uvnitř je jen pár míst na sezení, ale o to víc v-ý-b-o-r-n-ý-ch čerstvých scones. Typickýho britskýho pečiva. Vybrat si můžete buď sladkou verzi s rozinkama, nebo sladkou variantu se slaninou a sýrem. Skvělý jsou obě a já bych klidně dala ruku do whisky za to, že lepší (a větší!) v celým městě nenajdete. A stejně skvělý je i kafe, za který by se nemuseli stydět ani v berlínské kavárně.

Bubba Q

Pokud milujete burgery a hranolky (mají i dokonalý batátový!), nenechte si ujít Bubba Q na Royal Mile, na High Street. S Tomem jsme tam dokonce 2x slavili výročí. Jídlo nám tam totiž chutnalo tak moc, že šla veškerá romantika stranou 😀 

(Za jídlo a pití pro 2 dáte 40-50 Liber). 

BRGR

Za poloviční cenu si pochutnáte v BRGR, stylovým fastfoodu na Nicolson Street. Klasický burgery jsou not-great-not-terrible, ale ty vege jsou naprosto dokonalý. V životě jsem neměla lepší veggie burger, fakt! To “masíčko” bylo úplně jako jemňoučká sekaná 😀 A stejně tak výborný byly i batátový hranolky. 

(Za veggie burger, batátový hranolky, vodu a čaj jsem platila 7 Liber).

Ubytování

V Edinburghu jsem byla už 4x, a proto mám pár ověřených tipů na ubytování. Od toho nejlevnějšího až po větší luxus.

Když cestujete sami a chcete ušetřit

Na romantiku ve dvou to není, ale pokud je vaším cílem co nejvíc ušetřit, a nebo cestujete, jako tentokrát i já, sami, bohatě vám postačí hostel. A navíc je Kick Ass asi tou nejlepší možností hostelu, protože tady máte (v rámci hostelových možností) soukromí své “kóje” se závěsem. Je tam čisto, u postele máte zásuvky i zamykatelný skříňky a skvělý jsou i koupelny, kterých je na patře asi 68080 a můžete se v nich zamčít. V každé je záchod, umyvadlo se zrcadlem i sprchovej kout. Navíc má hostel i společnou místnost, kam si můžete donést i svoje vlastní jídlo nebo pití (třeba z mýho oblíbenýho Marks and Spencer :D).

Jo a navíc je tenhle hostel na nejlepším místě, na Grass Marketu. Ráno otevřete dveře a stojíte přímo pod hradem!

(jedna noc vás vyjde na 400 Kč)

Když hledáte pěknej průměr

Průměrná cena, průměrnej pěknej pokoj a perfektní lokalita.To je City Roomz hotel, kde jsme byli minulej rok s Tomem. Pokoj byl velkej, s koupelnou, krásně čistej. A navíc přesně před dveřma hotelu staví autobus na letiště, což přijde obzvlášť před brzkým ranním letem vhod.

(Jedna noc stojí cca 800 Kč na osobu)

Když si chcete dopřát

Nádherný pokoje, nejpohodlnější postel, parádní koupelna s vanou a dokonalý hotelový snídaně. To je hotel Leonardo na Haymarketu. My jsme s Tomem 2 roky zpět vychytali nějakou velikou slevu na Bookingu, jinak stojí pokoj asi 3000 na noc, ale cena tomu odpovídá a pokud máte větší rozpočet, rozhodně doporučuju.

(Jedna noc vás vyjde cca 1500 Kč na osobu)

Nudné praktické informace

Doprava z letiště 

Cesta z letiště do centra je jednoduchá. Můžete si vybrat, jestli pojedete dražší a rychlejší tramvají (20 minut a 6 Liber) nebo autobusem (35 minut a 4,5 Liber). Já jsem vždycky jela dvoupatrovým autobusem Airlink 100, který má v centru hned několik zastávek a nemůžete ho minout. Konečná stanice je u nádraží Waverley, což je na začátku Priness Street, kousíček od hradu.

Letenky

Z Prahy, Vídně i Bratislavy létá přímá linka a ceny jsou vesměs podobný, od 700 do 1500 Kč. Já jsem letěla s Ryanairem z Prahy, zpáteční za 800 Kč. No nech to tam, žejo!

Letenky vždycky hledám přes vyhledávač azair.cz a na Facebooku sleduju Pelikána a podobný stránky, kde jsou každou chvíli letenky za ty nejlákavější ceny.

Mapy

Jak už jsem říkala, v Edinburghu je všechno poblíž, a tak byste na většinu míst narazili i bez mapy. Třeba jako na takovej Arthur’s Seat, kterej vidíte ze všech koutů města. Přesto se ale mapa v telefonu hodí. Moje nejoblíbenější je aplikace maps.me, offline mapy, do kterých si můžete vyznačit různýma barvama v podobě připínáčků místa, co chcete vidět. A klidně si to i rozdělit – žlutá jako památky, modrá jako Harry Potter, hnědá jako kafe…

… a teď ještě pár fotek 🙂

Author: Markéta

11 thoughts on “Průvodce po Edinburghu

 1. V Edinburghu jsem byla letos podruhé a taky se řadím se mezi jeho nadšence. Zvlášť, když vyjde počasí, je tam kouzelně. Zbytek Skotska, zejména okolí Aberdeenu, mi ale přijde ještě o mnoho hezčí, a tak ve výsledku i dva týdny na Skotsko jsou málo. Nádherná země! 🙂

 2. Jé, já ve Spoon měla při škole brigádu. Už rok jsem zpět v ČR a teda tento post mi dělá v hlavě větší bordel než doposud a táhne mě zpět…achjo jinak fakt super, i z pozice cloveka ktery v Edi žil 5 let.

 3. V Edinburghu jsem ještě nebyla, ale rozhodně to musím napravit! Mám moc ráda tahle tvoje cestovatelská okénka 🙂 Kam se plánuješ podívat v nadcházejícím roce? 🙂

 4. V Edinburghu jsem byla jednou (v lednu 2018) a byl to naprosto skvělý výlet. S přítelem jsme si přes booking pronajali obří byt u moře za směšnou cenu (asi protože leden) 😀 a do centra jsme jezdili busem, ale vůbec nám to nevadilo, dvoupatrovým doubledeckerem bych klidně jezdila každý den! 😀 A v tom Primarku na Princess street jsem si koupila nejlepší růžový chlupatý batoh – přítel se mu s oblibou směje, ale on ho nenosí, že jo 😀 Jinak levné kafe+scone se mi osvědčilo i v takovém malém pojízdném stánku přímo na nádraží Waverley. A jeden tip, kam chodí místní na whisky – Joker & Thief. Je to typická skotská hospoda, taková „trojka“, ale price friendly, pořádají tam pravidelně hospodské kvízy a my jsme tam jako jediní cizinci naprostým omylem vyhráli deset liber a konzervu ananasu k tomu. Nejlepší zážitek 😀 A díky moc za tip na ten hostel, až pojedu sama, tak to zkusím :))

 5. Já si taky dovolím tip! Z letiště popojít necelou jednu míli na zastávku Ingliston park & ride a hned ta tramvaj stojí jen 1,80£ 😄 jinak děkuju za článek, ve Wellington Coffee jsem byla a je to tam skvělý ☺️

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *