Vzpomínky na Edinburgh

Nikde jinde jsem nebyla během tak krátkýho období tolikrát, jako v Edinburghu. Třikrát za dva roky. Hlavní město Skotska se okamžitě stalo jedním z mých oblíbených měst. Vlastně možná úplně nejoblíbenějším!

A to jsem tam poprvé byla tak nějak náhodou. Díky spolupráci s Reebokem jsem měla příležitost zaběhnout si Spartan Race na trase, kterou běžela evropská špička, a tak mě poslali do Skotska. Jako jedinou blogerku z ČR. Byla jsem nadšená. Protože výlet. Protože závod. A protože tak skvělá šance nechodí jen tak!

Přiznávám ale, že o městě jako takovým jsem si dopředu nezjistila nic, a dokonce snad ani neviděla žádný fotky. Proto si umíte představit, jak nadšená jsem byla, když jsem zjistila, že celý město vypadá jako kulisy k natáčení Harryho Pottera! Závod v neskutečně nádherné přírodě byl skvělej zážitek (možná i proto, že jsem dělala jen 30 angličáků :D), kterej si budu pamatovat navždycky. Stejně jako ten smrad ovčí moči, kterou jsem z vlasů nemohla dostat celý dny! 

 

Další rok jsem tam vzala i Toma, a shodou okolností vyšly letenky zrovna na naše výročí, a taky na začátek vánočních trhů. Tom pochopil, proč mám Edinburgh tak ráda, a tak nebyl vůbec proti, když jsem tam o 10 měsíců později chtěla letět znovu. Tentokrát i s jednodenním přestupem v Londýně, o kterém jsem psala naposledy.

Není hostel jako hostel

Přiletěli jsme až pozdě večer, a do ubytování se dostali před půlnocí. Protože ubytování je tu opravdu drahý, protože jsme kvůli pozdnímu příjezdu potřebovali non-stop recepci a protože ušetřit pár Liber se nám hodilo, opět jsme přespali v hostelu. Kick Ass byl ale pravým opakem toho londýnskýho! V místnosti sice spalo 12 lidí, ale každý ve vlastní kóji, připomínající vesmírnou raketu 😀 Takže to byly vlastně takový mini pidi pokojíčky za závěsem. S čistým povlečením, zásuvkou i USB a světlem, který jste si mohli měnit do všech barev. Skvělý byly i mini koupelny se záchodem, kterých bylo na patře snad 15, a mohli jste se tam zamčít. Na to, že to byl hostel, jsem byla nadšená. Takže pokud hledáte něco levnýho na přespání, doporučuje 12 z 10 blondýn. A když ráno vylezete z hostelu, uvidíte před sebou Bradavice! Ehm teda…Edinburgh Castle. Lokalita snad nemohla být lepší.

Za dvě noci v hostelu jsme ušetřili, ale na další dvě noci už jsme si dopřáli ubytování v hotelu Cityroomz. Moc pěkným, opět na perfektní adrese přímo v centru a za dobrou cenu. 

…a tady už svačinka v hotelu.

Co si nenechat ujít, až sem taky vyrazíte? (Protože to byste rozhodně měli. A Ryanair často lítá z Prahy třeba za 700 Kč!)

Calton Hill

Aneb jedno z nejkrásnějších míst vůbec. A při západu slunce obzvlášť!  Jde o kopec s pomníkem a vesmírnou observatoří, s tím nejkrásnějším výhledem vůbec. A nemusíte se bát velkýho výšlapu, od rušné ulice Princess Street je to jen pár kroků a pár schodů. Budete tu tak rychle, že si ještě ani nestihnete vypít kafe koupený v centru. Vyzkoušeno! 

1. Arthur´s Seat

“Sedlo krále Artuše”, kopec sopečného původu, o kterém se vypráví spousta legend, nemůžete minout. Je na něj totiž vidět i přímo z centra města, odkud jsou to necelé dva kilometry. Hodí se mít pevnější boty, ale o žádný horolezectví nejde, a za ten výhled menší výšlap rozhodně stojí!

2. Burger. Rovnou dvakrát! 

Po výšlapu vyhládne, a tak to chce na večeři něco pořádnýho. Tradiční skotské pochoutce Haggis (ovčí žaludek plněný vnitřnostmi) jsme rádi vynechali a dali si radši burger. Jeden z nejlepších, co jsem kdy měla, dělají v Bubba Q. A navíc mají batátový hranolky, takže jsem si to tam zamilovala hned! Večeři pro dva s pitím pořídíte okolo 50-60 Liber.

Nejradši bychom si stejnou večeři zopakovali i další den, ale náš rozpočet z toho nebyl tak nadšenej, a tak jsme zvolili levnější, ale přesto skvělou variantu. BRGR je stylovej fastfood, kde vám jídlo přistane za chviličku na stole. Pěkný prostředí v americkým stylu a dobrej burger s hranolkama (taky mají batátový!) a pitím za 10 Liber.

3. Lepší scones nehledejte

Pište si do deníčku: “ty nejlepší scones na světě najdu v roztomilé Coffee Wellington”. A ať už se rozhodnete pro plain variantu jen s rozinkama, nebo vás naláká slanina a cheddar, budou to ty nejlíp utracený Libry. Slibuju!

4. Hurá k moři!

Žádný palmy, žádný slunečníky a lehátka. Jen vítr a zima taková, že byste do vody nevlezli ani za pytel scones. A přesto, nebo právě proto, to tu má svoje kouzlo. Na Portobello beach se dostanete autobusem přímo z centra. Po celým Edinburghu jezdí jen double deckery, takže z vrchního patra budete mít parádní výhled a tak i prohlídku města. Win-win.

…. ale úplně nejlepší stejně je procházet se jen tak. Bez plánu. Kam vás nohy zanesou. Tak objevíte spoustu krásných míst. A třeba i růžový dveře 😀


P.S. Článek o předvánočním Edinburghu z loňského roku najdete TADY.

Author: Markéta

1 thought on “Vzpomínky na Edinburgh

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *