Camino a všechno, co jste chtěli vědět o cestě z Porta do Santiaga de Compostela

Řekla jsem si „No tak teda jo, teď je ten čas!“ a zvedla se ze sedačky, abych si šla do kabelky pro platební kartu.

Právě byla půlnoc, dokoukala jsem tenhle dokument s Kazmou a jen pár minut poté měla v mailu ty nejdražší letenky, co jsem si kdy po Evropě koupila. 7000 Kč. Nesmysl. Ale věděla jsem, že pokud je nekoupím hned a budu pořád vyhlížet levnější, zase mi do toho něco vleze, rozmyslím si to, zaleknu se, naplánuju si jinou dovolenou, vrátí se covid… cokoliv. A tak jsem zatla zuby a opsala platební údaje, abych konečně udělala to, o čem jsem už nějakou dobu mluvila a přemýšlela − vydat se na Camino, který mě dlouho lákalo, ale stále bylo v kolonce ​​„někdy“.

Poutních cest vede do Santiaga spousta, ale já jsem hned měla jasno, že půjdu z Porta. Nejen, že Porto je láska, ale taky je portugalská cesta nejkratší a vychází na +− 10 dní. A to bylo pro mě, zaměstnanou na full time, úplně ideální. Dlouho jsem s Caminem váhala hlavně kvůli tomu, že na to padne velká část mojí dovolené. Jestli mi to za to bude stát. Jestli by nebylo lepší naplánovat si další společnej výlet s Tomem. Jestli mi nebude líto času… Teď bych se propleskla, protože bych dala všechny volný dny, abych to mohla jít znovu. A hlavně už vím, na co půjde moje dovolená příští rok!

Před cestou jsem měla spoustu obav, ale ještě víc očekávání. Načetla jsem si spoustu článků, pustila všechny český podcasty, který na téma Camino vznikly, a často si pouštěla YouTube videa. A snad každej říkal, že to byl nejlepší zážitek v životě. Říkala jsem si „Joo, určitě mi to hodně dá, určitě to bude zážitek, ale nejlepší v životě? Zas nebudeme přehánět!“. A teď jsem úplně stejná. Fakt to bylo nejlepší, co jsem kdy udělala (A přitom taková blbost, že? Prostě někam letíte, abyste mohli jít, jít, jít a jít :D).

Hlavou se mi předem honilo tolik věcí!

Co když mě to bude štvát a budu pořád v nepohodlí? (Vůbec, prakticky celou dobu jsem šla s úsměvem a to občasný nepohodlí mě naopak bavilo.).

Co když je to jen pro spirituální, ezo, duchovně založený lidi a já tam nebudu patřit? (Tomu se teď musím smát. Lidi, se kterýma jsem trávila čas byli všechno, jen ne spirituální a ezo, že, Terezko? 😀 Vždycky totiž k přitahujete takový lidi, jací sami jste).

Co když se zraním a nebudu schopná to ujít? (Tady jsem měla štěstí, jediný co se mi „stalo” bylo několik puchýřů, který jsem prostě neřešila a nenechala si nima kazit náladu).

Co když se s nikým neseznámím a celou dobu budu úplně sama? Přece jen jsem docela stydlivej introvert… (A tohle mi teď přijde nejbizarnější, když si vzpomenu na všechny ty zážitky s tolika skvělýma lidma, od tanečků ve 2 v noci přes všechny ty kilometry plný smíchu až po chvíle, kdy jsem vůbec neměla problém přijít sama do místnosti plné cizích lidí a okamžitě se s nima začít bavit anglicky).

Co když budou v ubytováních štěnice? (Moje největší noční můra! Ale v žádným nebyly, a u většiny jsem ani neměla podezření. U těch zbývajících jsem se radši ani nechtěla koukat pod postel 😀 Každopádně v DMku jsem si koupila kartičky proti štěnicím, co si dáte do batohu/spacáku, aby vám tam nevlezly. Nevím, jestli to funguje, ale kartičky jsem si paranoidně koupila rovnou 2 a žádný nezvaný hosty jsem si nepřivezla :D).

Kterou cestou se vydat?

Cesty z Porta do Santiaga jsou celkem 3. Po pobřeží nebo vnitrozemím (s tím, že trasa Litoral se dost prolíná s tou pobřežní). Na tu centrální jsem četla i slyšela víc chvály, že prý je krásnější a pestřejší, než ta pobřežní, která je prý dost monotónní. Proto jsem se přikláněla spíš k té vnitrozemní, ale až do posledního dne jsem nebyla 100% rozhodnutá. A nevěděla jsem to ani ráno po probuzení. Ale když jsem v hostelu dojídala druhej pastel de nata k snídani, řekla jsem si „Kašlu na to, vždyť miluju oceán!“ a vydala se na pobřeží, na trasu Camino Litroal (která je ze všech 3 z Porta nejdelší, 285 km namísto 250 po trase centrální). A každej den si za to pak děkovala, protože to bylo N Á D H E R N Ý a všechno, jen ne monotónní. 

Každopádně cest je spousta a já jsem slyšela spoustu chvály i na Camino Frances (770 km), Camino del Norte (780 km) nebo Camino Primitivo (320 km, tu chci jít příští léto). Zároveň si můžete prodloužit portugalskou variantu o trasu Spiritual, nebo se ze Santiaga vydat ještě 90 km symbolicky na „konec světa“ k oceánu do Finisterre, což mám příště taky v plánu.

2 nejdůležitější věci na cestu

Kredenciál (Credencial de Peregrino) neboli poukaz poutníka a aplikace Camino Ninja.

To první z vás dělá oficiálně poutníka (taky si při tom slově představíte spíš staříka s holí než blondýnu v růžovým tílku? :D) a sbíráte do něj po cestě razítka. V ubytováních, restauracích, kavárnách, kostelech i některých supermarketech. Za den musíte mít minimálně 2, abyste na konci dostali Compostelu, diplom za absolvování poutě. Mně o ten diplom nijak nešlo, šla jsem tam kvůli zážitkům, ale sbírat razítka mě moc bavilo. Připadalo mi to jako taková táborová hra 😀

A kde ho získat? V Portu v katedrále Sé za 2 Eura, ale dá se objednat i tady ČR předem. Seženete ho ale ve všech místech, kde trasy začínají/kudy cesta vede, jen si předem zjistěte kam pro něj.

Druhá věc, která vám moc usnadní cestu, je jakákoliv „Camino aplikace“, ve které máte mapku. Trasa je sice dobře značená ikonickýma mušlema a žlutýma šipkama, ale mapa jistota se hodí vždycky, obzvlášť v nepřehledných místech. A hlavně si můžete snadno naplánovat trasu. Zvolíte si město, kde jste a hned vidíte, jak daleko to je do dalších vesnic/měst, kde se ubytovat (včetně tipů na albergues, poutnický ubytovny), nakoupit nebo se najíst. 

Kde spát?

Ve městech a vesnicích na trase Camina je spousta albergues, ubytoven pro poutníky na způsob hostelů, který jsou ale za lepší ceny, než běžný hostely. Albergues se pak ještě dělí na státní a soukromý, ty státní jsou vždy levnější (někdy prý úplně zdarma, nebo za dobrovolný příspěvek, ale na ty jsem nenarazila). Já jsem platila nejmíň 8 eur, nejvíc 20 (ale to jsem si první noc „dopřála”), nejčastěji pak 13 Eur.

Vždy jde o spaní ve sdílených pokojích se sdílenou koupelnou. Někdy to jsou krásný, čistý a moderní hostely, někdy obří místnosti s kovovýma patrovýma postelema, připomínající něco mezi mexickou věznicí a koncentrákem 😀 Nenechte se ale odradit, platí že čím horší ubytování, tím lepší atmosféra (Právě v těch nejskromnějších jsem vždycky potkala ty nejlepší a rozhodně to stálo za to. Milionkrát!). A jasně, lidi tam chrápou, smrdí to tam, soukromí máte přesně nula. A bude vám to úplně jedno.

Některý albergues jsou i na Bookingu nebo je můžete zarezervovat přes jejich vlastní web, případně jim předem během dne zavolat a zamluvit si místo. Já jsem to ale neřešila, večer na pankáče prostě přišla a vždycky jsem měla štěstí, že na mě postel zbyla. Ale v některý dny se postaral kamarád Daniel, kterej byl větší plánovač a často tak zachránil celou naši skupinku 😀 

Jak plánovat trasu?

To nejlepší, co můžete udělat, je moc neplánovat. Vždyť plánování máme všichni spoustu v práci i v běžným životě. Tady je právě skvělý, že nemusíte. Nemusíte nic. Nemusíte vědět, kam jdete další den. Nemusíte do vědět ještě ani ráno. A já jsem často nevěděla ještě ani odpoledne, ve kterým městě budu spát. Prostě podle energie (které bylo většinou spíš víc než míň :D). Vždycky jsem se koukla do aplikace a podle sil se rozhodla, jestli dojdu do nejbližšího města, nebo zvládnu ještě o jedno dál. Někdy to vycházelo skvěle a možnosti přespání byly každých 5 km. Jednou se mi ale stalo, že jsem se musela rozhodnout, jestli ten den ujdu 22 km, nebo 41. Což bylo ale nakonec jedině dobře, protože jsem se díky tomu hecla a zjistila, kolik toho můžu zvládnout. 

Hlavně se s nikým nesrovnávejte a běžte si tak, jak zrovna budete chtít. Někoho to baví hecovat, někdo jde radši v poklidu a pomaličku. Mě bavilo chodit spíš víc kilometrů, bavilo mě posouvat svoje hranice a zjišťovat, kolik toho vlastně zvládnu (a zároveň si to zvládnu užít). Vždycky jsem si ale dala čas na to, abych si užila celou trasu, výhledy a pauzy na svačinky. Nikdy jsem nehnala jako šílená tak, abych nevnímala okolí. A tím, že jsem chodila hodně, jsem měla i hodně endorfinů = štěstí. Jak po pořádným tréninku. Navíc jsem potkala lidi, kteří to měli stejně, a tak se nám společně šlo krásně.

Nejvíc jsem za den ušla 48 km, nejmíň pak 22 a nejčastěji 36. Plus vždycky ještě pár extra kilometrů večer bez batohu. Na nákup, na jidlo, pro víno… 😀 

Nakonec jsem dorazila do Santiaga o den dřív, než jsem myslela, a měla tak čas si ho pořádně užít. Všehovšudy jsem tak šla kombinaci Camino Portugues Coastal + Senda Litoral celkem 9 dní. 1. června jsem přiletěla do Porta, 2. vyrazila, 10. dorazila do Santiaga a 12. letěla domů. Přímo ze Santiaga do Londýna, odkud mi to letělo domů do Brna. DO BRNA.

Co si zabalit?

Neřeknu vám, co si zabalit. To vám může říct maximálně vaše máma. Maminky mají vždycky pravdu. Jediný, co vám můžu říct je to, co jsem si zabalila já. Na portugalskou cestu. V létě. Podél pláže. Můžete se inspirovat, ale pokud vám bude něco chybět, nenesu žádnou odpovědnost 😀 

Měla jsem tenhle 30l batoh z Detathlonu. Levnej, lehkej, posloužil skvěle. A v něm celkem 8 kilo věcí:

  • kalhotky na každej den (my holky máme výhodu, že nezaberou prakticky nic) a 4 páry vysokých ponožek (ty už zaberou víc místa, tak jsem si je přeprala)
  • 4 funkční trika s krátkým rukávem 
  • 1 funkční triko s dlouhým rukávem (příště bych takhle v létě nebrala)
  • 1 bavlněný triko s dlouhým rukávem (v tom jsem spala i nosila večer na ubytování a do města na večeře, vyloženě na dámičku :D)
  • 3 šortky (v jedněch z nich jsem spala, ale příště bych vzala klidně jen dvoje)
  • 1 legíny (ani jednou jsem je nevzala na sebe, žila jsem v kraťasech od Gymsharku)
  • 1 teplou mikinu
  • 1 tenčí mikinu
  • 1 větrovku (příště bych nebrala, stačí kombinace lehká mikina plus pláštěnka)
  • pláštěnku
  • 3 sportovní podprsenky (stačily by 2)
  • rychleschnoucí ručník z Decathlonu
  • kousek tuhýho mýdla na praní
  • suchej šampon, šampon, kondicionér, krém na obličej, opalovací krém (všechno v mini balení)
  • deodorant, žiletku, náplasti
  • sluneční i dioptrický brýle, kontaktní čočky
  • tužku na obočí a řasenku (velmi slavnostní záležitost, co jsem vytáhla zhruba 3x)
  • vlhčený ubrousky na obličej
  • sluchátka AirPods a nabíječku na mobil (příště bych vzala powerbanku a klasický sluchátka s drátem, co se nemusí nabíjet)
  • žabky (ideální na večer nebo na dny, kdy budete mít oteklý nohy nebo mokrý boty – doporučila bych ale kvalitnější než ty moje z Pepca za 55 Kč, ve kterých jsem musela jít 17 km :D)
  • sichrhajsky (= spínací špendlíky), nejdůležitější věc! Připevníte s nimi oblečení na batoh, když ho budete potřebovat po cestě sušit, a hlavně poslouží na propichování puchýřů
  • spacák a malej nafukovací polštářek (opět z Decathlonu). V některých albergue byly jen matrace, tak to bylo potřeba. Někde byly krásný čistý peřinky, jinde zase takový, že jsem se jich nechtěla dotýkat a radši spala ve svým😄

A k tomu ten nejlepší vynález. LEDVINKU. Klidně můžete soudit, klidně se můžete smát, ale pak si ji stejně zabalte! 😀 V té jsem měla pas, telefon, peníze a kartu a nosila ji POŘÁD u sebe. Přes den, večer na ubytování, na nákup, na záchod, do sprchy (to byla jediná chvíle, kdy jsem ji měla vedle sebe a ne na sobě). Prostě VŠUDE, aby bylo to nejdůležitější, co jsem s sebou měla, stále v bezpečí. Protože jestli jsem na cestách na něco opatrná, je to pas a telefon.

Co se týče bot, šla jsem v běžeckých teniskách od Pumy. Na tuhle trasu nepotřebujete pohory, celou dobu je cesta zpevněná.  A běžecký boty jsou alespoň lehký a rychle uschnou. I příště bych se rozhodla stejně. Jasně, puchýře jsem měla, ale to měl každej. Ty stačí propíchnout, zalepit… a neřešit. Však ony tam budou, ať už si jich budete všímat nebo ne.

Kudy jsem šla?

  • Den 0: Odpoledne jsem přiletěla do Porta, ubytovala se v krásným hostelu The Central House Ribeira (přímo v centru, za super cenu), v katedrále si vyzvedla kredenciál a pořádně si prochodila město. Jasně, mohla bych odpočívat, když jsem toho před sebou měla tolik… ale byla by škoda ošidit milovaný Porto!
  • Den 1: 36 km – z Porta do Vila do Conde. Nádherná trasa podél oceánu, kde jsem si zhruba každých 20 metrů řekla, jak moc jsem šťastná, že jdu právě tudy. Od města Mastohintos to pro mě byla jedna z nejkrásnějších částí za celý Camino. Písečný pláže, tyrkysová voda, dřevěný chodníčky a sem tam roztomilá rybářská vesnička. Ve Vila do Conde jsem se ubytovala v nádherným hostelu, kterej byl v historické budově předělané do moderního kabátku. Vonělo to novotou, bytování to bylo na 12 bodů z 10, ale bylo skoro prázdný a nepotkala jsem tam žádný poutníky, což mě trochu mrzelo. Ale alespoň jsem se vyspala 😀 Mimochodem okolí Vila do Conde jsem si zamilovala natolik, že se tam chci jednou přestěhovat. Třeba na důchod, třeba dřív. Jo, tak moc krásný to tam je!
  • Den 2: 30 km – z Vila do Conde do Esposende. Krása opět střídala nádheru. Oceán, pláže, dřevěný chodníčky. Večer jsem zakončila v albergue S.Miguel, který pro mě bylo speciální. Ne tím, že by snad bylo krásný. To vůbec ne, bylo to pravý albergue se vším všudy, prostě autentickej zážitek z ubytovny, co k Caminu rozhodně patří! 😀 Výjimečný bylo v tom, že jsem tam poznala svoje první Camino kamarády, kteří pak hráli důležitou roli v celé mojí cestě.
  • Den 3: 36 km – z Esposende do Carraco. První den, kdy jsem nešla podél oceánu, ale přes lesy, mosty, menší vesničky i krásný město Viana di Castelo. A úplně nejlepší bylo ubytování v tom nejkrásnějším albergue Casa do Sardão. Protože co může být lepšího než když se ráno probudíte v pohodlné posteli, vyskočíte z měkoučkých peřin a první, co uvidíte, jsou pasoucí se koníci přímo pod oknem? 
  • Den 4: 28 km – z Carraco do A Guarda. Ten den jsem se rozloučila s Portugalskem a doslova vplula do Španělska. Z města Caminha se totiž na druhej břeh dostanete lodí a vystoupíte pak nejen v jiným státě, ale i jiným časovým pásmu. Město A Guarda sice nebylo po nádherným Portugalsku plným barevných kachliček láska na první pohled, ale spala jsem ve skvělým Alberue O Peirao, kde jsem potkala několik poutníků z předchozích dnů, dostala od nich teplou večeři a Španělsko si zamilovala hned další den.
  • Den 5: 36 km – z A Guarda do San Pedro de la Ramalosa. Můj první den ve španělské Galicii, výhledy na oceán, slabší část podél silnice a větší stoupání, než jsem čekala. A noc v tom nejstrašidelnějším ubytování, kde jsem kdy byla. V životě jsem se nikdy nebála tak moc, jako když mi slečna řekla, že jsem za ten den první i poslední (už to bylo podezřelý, když je jinde pomalu boj o postele!), a já tak zůstala ve veliké budově ze 16. století úplně SAMA. Pokoj vypadal jak z psychiatrické léčebny, koupelna jak z hororu, do toho jsem slyšela jen bzučet zářivky a nemohla jsem se zbavit pocitu, že mě někdo sleduje.
  • Den 6: 41 km – ze San Pedro de la Ramalosa do Redondela. Nádherný pláže, surfaři, přístavní město Vigo, kde zrovna kotvila jedna z největších lodí světa, a taky největší převýšení za celou trasu. Nečekala jsem, že na pobřežní trase polezu do takovýho kopce, ale výhledy za to stály. V Redondele jsem spala v Albergue Santiago de Vilavella, na který jsem narazila hned po příchodu do města. Právě v Redondele se ale spojuje pobřežní a centrální trasa, takže o ubytování není nouze a albergue tam najdete na každým kroku.
  • Den 7: 22 km – z Redondela do Pontevedra. Trasa přes lesy a podél řeky mi připomínala Česko. Ten den navíc hodně pršelo a mlha tomu dodávala magickou atmosféru, takže to bylo zase něco jinýho než veselý slunečný dny na pláži. Za zmínku stojí obzvlášt krásný městečko Arcade s ikonickým mostem a tohle státní albergue, kde noc stojí 8 Euro. Pokoje pro 30 lidí sice vypadají jak v mexické věznici, ale zase se tam nejlíp seznámíte.
  • Den 8: 25 km – z Pontevedra do Caldas de Reis. Po oceánu už nebylo ani památky a příroda opět připomínala tu českou. Lesy, kopečky, pole, lesy, louky i vinice…
  • Den 9: 48 km – z Caldas de Reis až do…. Santiaga! Původně jsem plánovala dorazit do Santiaga až další den, ale s Terezkou (kterou jsem tehdy znala pár dní a pocitově jako pár let) jsme se seznámily s dalším Čechem, s Honzou. Ten běžně chodil 50 km, a protože jsme si skvěle rozuměli a šlo se nám společně krásně, došli jsme to až do cíle a společně to oslavili pořádnou večeří, sangriou a nocí u Jeptišek 😀 

Co jsem jedla?

Jste v civilizaci, ne na Aljašce v divočině, takže o obchody na portugalské trase není nouze. Proto si s sebou nemusíte nosit nic víc, než svačinu a vodu. Moje dny vždycky začínaly snídaní v podobě sladkých balených donutků (rychlá energie, rychlá radost), co měli v každým supermarketu, a proteinovým pitíčkem. Ideálně v příchuti vanilková sušenka, který chutnalo přesně jako… vanilková sušenka! Ke svačině jsem si oblíbila sýry Babybell, protože to jejich balení je takhle na cestu praktická věc. S sebou jsem většinou měla další proteinový pitíčka, a samozřejmě taky nějakou tu sladkost. Během celodenní chůze máte obrovskej výdej a energie je potřeba. Obzvlášť, když chutná jako Kinder Bueno. V Portugalsku jsem se pak po cestě vždycky stavila někam na pasteis de nata, za španělskou hranicí pak pro změnu zase na churros. Večer už jsem pak většinou měla „běžný jídlo“. Někdy to byla pizza s kamarádama, někdy pečivo se šunkou a sýrem. Podle toho, co město nabízelo a kolik zrovna zbývalo energie vyrazit po všech těch kilometrech ještě do restaurace.

Snad v každým městečku, kudy Camino vede, mají v restauracích takzvaný „Pilgrim menu“. Menu pro poutníky za výhodnou cenu, kde za cca 10 Euro dostanete polévku, hlavní jídlo, dezert a víno. Já jsem na tom nikdy nebyla, protože jsem se přes den nechtěla tolik nacpat, aby se mi dobře šlo (a hlavně… po tom vínu bych neušla už ani kilometr :D), a večer to vždycky vyšlo na něco jinýho. Co jsem ale slyšela, tak to bývá fajn. Není to nejlepší jídlo, co jste kdy jedli, ale je toho hodně. A to se po celodenní cestě rozhodně cení.

S kým vyrazit?

Sami. Jinak vám to totiž nedá tolik. S kámoškou si zajeďte na party na Ibizu, do Paříže na croissanty a makronky nebo třeba prochoďte celý Tatry, se svou drahou polovičkou procestujte za ruku třeba celej svět, ale tohle si dejte sami. Kdy jindy můžete všechno dělat 100% jen a jen sami podle sebe a absolutně na nikoho se neohlížet? Tak si to užijte.

Ať už byste vyrazili s kýmkoliv, měli byste k sobě určitej závazek. A manželovi nebo kamarádce se blbě říká „hm, tebe bolí nohy ale mě ne, takže čau, jdu!”. Vždycky by to bylo buď podle vás, nebo podle nich. Nikdy byste se neshodli 100% ve všem. Každej zvládá bolest i únavu jinak, někdo (já 😄) je z hladu protivnej, někdo jinej se zase dokáže litovat za každej puchýř nebo bolístku (a na to bych neměla nervy, ať už bych toho člověka měla ráda sebevíc😄).

A hlavně… když jdete sami, mnohem líp se seznámíte s novýma lidma. Skoro každej, s kým jsem se tam bavila, vyrazil sám, a proto pro nás bylo tak jednoduchý se dát do řeči. 

Když nebudete chtít, sami nemusíte jít nikdy. Všichni tam jsou tak přátelští a otevření, že je neskutečně lehký si najít nový kamarády (a to říkám jako introvert). Můžete spolu jít pár kilometrů, hodin nebo dní, můžete společně trávit večery… ale zároveň se můžete kdykoliv oddělit a vůbec to není blbý. Každej to hned pochopí. Protože to má stejně. Je to vaše Camino. Je v pohodě chtít být občas s někým, občas sám. A úplně nejlepší je, že když se s někým rozloučíte, dost pravděpodobně ho zase potkáte. Třeba další den, třeba za 4 dny, třeba v Santiagu u katedrály. A ta radost je pak obrovská!

Takže se vykašlete na nějaký „šla bych, ale nevím s kým”. Vyrazit sám je nejlepší, tečka.

Pokud budete chtít poznat nový lidi, na Caminu to jde samo. Dát se s někým do řeči je ještě snadnější, než po půlnoci v baru, se 4 gin-tonicama v těle. Fakt. Pokud ale budete chtít jít sami, přemýšlet o svých věcech a vyčistit si hlavu, nemusíte za celou dobu mluvit vůbec s nikým. A i to je úplně normální a úplně v pořádku.

Já jsem nakonec strávila úplně sama míň času, než jsem si myslela. Sama sebe jsem tím překvapila, ale nakonec mi dělalo ještě větší radost být s těma správnýma lidma, než úplně sama. I tak jsem si ale užila i dostatek kilometrů o samotě, včetně těch posledních 8 až ke katedrále. A každej, koho jsem potkala, mi něco dal, něčím inspiroval. Někdy to bylo přátelství, který (doufám) vydrží ještě dlouho po návratu, někdy pár milých vět, co mi zlepšily den, jindy myšlenka k zamyšlení, nebo třeba inspirace na další cesty. Počítá se všechno.

Ale teď už jdeme na pořádnou zásobu fotek!

Den 0 v Portu. Ledvinka samozřejmě nechybí.
Koupila jsem si kredenciál a stala se oficiálně poutníkem.
Západ slunce v Portu, kdy jsem ještě vůbec netušila, co všechno mě čeká. Mě i moji ledvinku.
Hostel v Portu. V dalších dnech jsem postupně zjišťovala, že tohle je velikej luxus.
Ho(s)telová snídaně před cestou.
Porto se se mnou loučilo deštivým počasím.
To jsem ještě byla bledá a v pláštěnce. O pár hodin později už jsem si vykračovala opálená po pláži.
První nákup mých legendárních svačinek.
A první pořádná šipka. To bylo radosti!
Markéta poutník a 8 kg na zádech. První den mi to připadalo neskutečně těžký. Poslední den už jsem batoh nechtěla ani sundávat, protože se stal součástí těla 😀
První razítko do kredenciálu!
Poutnická kancelář ve městě Mastohintos, kde jsem dostala razítko, odznak a mapku cesty.
První pohledy na oceán na kraji Porta.
Kde jsou palmy, tam je dobře. Tady jsem měla v nohách prvních 10 km a bylo mi skvěle.
Pravidelný dobíjení energie.
Tyhle chodníčky mi dělaly společnost 2 dny. A rozhodně mě neomrzely.
Jedna z mnoha rybářských vesniček, kde jsem potkávala jen místní.
Barevný kachličky. Jeden z mnoha důvodů, proč milovat Portugalsko.
Ne. Nikdy mě neomrzí. A nikdy je nepřestanu fotit.

Nikdy bych neřekla, že tohle je hostel.
…. nádhernej hostel!
První noc jsem měla pokoj pro 6 sama pro sebe. Po těch 36 km jsem to ocenila a spala jako zabitá, ale stejně mě trochu mrzelo, že jsem nepoznala žádný poutníky.
Opálení v pořádku.

Připravena na další den.
Vila do Conde. Krásný město.
Tady jsem se ještě fotila sama, ale o chvíli později jsem potkala prvního Camino kamaráda – Švéda Petera, co vyrazil už z Lisabonu.

Hodně mě lákalo se na jeden den zastavit a domluvit si tady prví lekci surfu v životě.
Po celé pláži byly tyhle roztomilý domečky, vždycky se jménem toho, komu patří
Radost z každé šipky, z každé mušle. Už tehdy bylo dávno jasný, že přesně tohle bude moje příští tetování!
N Á D H E R A.
Jak někdo mohl říct, že cesta podél oceánu není zajímavá?
MILUJU ten českej překlad! 😀
Tudy prosím.
Portugalsko nebo Mexiko?
Chvíle v pláštěnce. Nevadilo.
Bavilo mě, jak jsem procházela tolik krásných vesnic a měst, co by mě jinak nikdy nenapadlo navštívit.
Tradiční odpočinek pro unavený nohy.
Druhej večer na Caminu, kdy jsem poznala moje oblíbený poutníky.
El Peregrino z Brazílie. Ke mně se ta mrcha kočka takhle nelísala.
Luxusní večeře, která v tu chvíli chutnala jak z michelinské restaurace.
A tradiční snídaně. Rychlý cukry, rychlá energie, rychlá radost.
Ráno po dešti. Kouzelný.
Tak kam to bude?
Kredenciál, kam jsem dostala razítko, a portugalská tradice v podobě hnusnýho kafe.
Jedna z mnoha krásných vesniček.
Santiago Peregrino.
Tak jo!
Batoh, kterej mi v tu chvíli už skoro přirostl k tělu.
Kolik znamení je moc znamení?
Daniel, můj oblíbenej Němec a expert na Camino.
Miluju eukalypty. A tady jich byly plný háje!
Po cestě narazíte i na samoobslužný stánky, kde si vezmete co chcete a peníze hodíte do kasičky.
Šli jsme na kafe do Chafé a měli z toho největší radost.

Na Caminu je skvělý, že cokoliv chutná jak nejlepší jídlo na světě.
Ledvinka stále v akci.
Babybel číslo 69957 a nudle na večer, pro jisotu.
Záchrana aneb croissant = štěstí. A ten portugalskej obzvlášť!
Nohy v bazénu, západ slunce, 36 km za náma a jeden z nejkrásnějších večerů.
Měkoučký peřinky, voňavý povlečení a krásný bydlení ve stovky let staré budově.
Opálený kraťasy a ledvinka. Poznávací znamení mýho Camina.
Osprchovaní, unavení a šťastní.
Terasa u albergue.
Ráno s koníkama, co se pásli přímo před naším oknem.
Zase trochu jiná cesta, než ta plážová.
Snídaně, co opět chutnala nejlíp na světě. Dokonce i na to portugalský kafe jsem si pomalu zvykala.
Věděla jsem, že ten den už Portugalsko opustím, tak jsem fotila kachličky ještě víc, než obvykle.
Myslela jsem, že to je můj poslední pastel v Portugalsku. Nakonec nebyl.
Terezka💙

Vidíte ten špičatej kopec? Tak to už je Španělsko!
… a přesně tam jsem se dopravila vodním taxíkem.
Tak až tohle byl poslední pastel v Portugalsku, při čekání na loď.
S Američnkou Julií a řidičem taxíku Rubenem. Chtěly jsme. aby nás spolu vyfotil, ale řekl, že to by tam pak nebyl on.
Na cestě do Španělska. Ruben vyprávěl vtipy.
A první španělský kroky.
Portugalsko se mi sice nechtěl opouštět, ale řekněme, že Španělsko nebylo taky zrovna hnusný.
Příchod do města A Guarda. Chyběly mi portugalský kachličky!

Dorazila jsem do centra, sedla si na tuhle zídku a na Googlu si našla ubytování. A za 5 minut už jsem měla postel.
…v tomhle krásným albergue.
A za další minutu už jsem měla teplou večeři. Byly to nudle s trochou másla a sýra, takže chutnaly jako…. nudle s trochou másla a sýra. Ale zahřálo mě to v břiše i na duši.
Postele se záclonkama? To na Caminu znamenalo ten největší luxus a soukromí.
Krásná Galicie. Díky těmhle výhledům jsem hned ráno přestala smutnit po barevným Portugalsku.
Ve Španělsku byly na každým kroku tyhle kameny s počtem kilometrů. Pamatuju si, jak jsem viděla tenhle a byla smutná, že už mi zbývá jen málo a brzo to skončí 😀

Snídaně po 8 kilometrech, protože v A Guardě otevíraly i supermarkety až v 9. Prostě Španělsko.
Pláštěnkovej den.

Ne tak záživných pár kilometrů podél silnice. Ale alespoň tam byl barevnej chodníček.

Tyhle fotky jsem fotila často. Vždycky vypadaly líp v mojí hlavě 😀
Kouzelná vesnička Oia.
Mlha a atmosféra.
Ale ahoj!
Tradiční energie.
První veliká krize…
… kterou vyřešilo tohle.
První den ve Španělsku. Churros byly jasný!
Krásný město Baiona, který si budu navždy pamatovat jako město, kde mě posral pták.
A město San Pedro da Ramallosa, který si budu pro změnu pamatovat jako město, kde jsem byla úplně sama v creepy ubytování.
Na pohled to nejspíš nevypadá nijak děsivě, ale nikdy jsem na žádným místě neměla tak nepříjemný pocity. Sama. V noci. V budově ze 16. století, která vypadala jak klášter kříženej s psychiatrickou léčebnou.
Pokoj duchů.
Pokoj jak v psychiatrické léčebně. Obraz Ježíše samozřejmě nechyběl.
Radši jsem se upravila (což znamenalo přečesat culík a poprvé dát řasenku :D), abych sama vyrazila do města na sangriu, než abych zůstala v domě hrůzy.
Koupelna jak z hororu a bzučící zářivky. To si pak hodně rozmyslíte, jestli se vám chce čurat.
Tohle už je veselejší pohled. Můj tradiční nákup.
Ráno jsem vstala přesně na východ slunce. To proto, abych nemusela jít po strašidelné chodbě za tmy, ale zároveň dost brzo na to, abych mohla hned zmizet.
Odměnou za strašidelnou noc mi bylo to nejkrásnější ráno vůbec.

Zasloužená snídaně na tom nejkrásnějším místě.
Ojojoj nějaký drama!
Dycky ledvinka!

 

Druhej den ve Španělsku, druhý churros. Nevynechala jsem až do konce!
M i l u j u!
Vigo, nejspíš to největší město na celé trase. Připadalo mi, že ho procházím celou věčnost.
Athem of the Sea. 19. největší výletní loď světa. Som vygooglila.
Seděla jsem u cesty a odpočívala, když ke mně přišla asi 90letá babička s vodou a ovocem❤❤❤
Albergue v Redondele. Měla jsem sama pro sebe „kóji“ pro 4 lidi, což mi připadalo jako největší luxus.
Na randíčko na sangriu. Sama se sebou.
A po delší době teplý jídlo. Nevěděla jsem, co objednávám, protože španělština, ale nakonec to bylo fajn 😀
Redondela.
Radost a nákup energie na další den.
Markéta poutník a ledvinka stále v akci.
Ne, churros k snídani jsem nevynechala ani další den.
Tradice je tradice.
Ranní Redondela.
… deštivá Redondela.
Další pláštěnkový den. Ani tentokrát mi to náladu nezkazilo.
Protože to mělo atmosféru.
Mlha všude.
Připomínalo mi to českou krajinu. A obzvlášť Orlický hory.
Z hnusnýho španělskýho kafe se stal rituál, na kterej jsem se těšila.
A navíc jsem k němu dostala další churros!
Krásný městečko Arcade.
A suvenýr, kterej jsem koupila, abych dostala další razítko 😀
Mokrá ale spokojená.
A tady ještě spokojenější. Po pár dnech jsme se totiž znovu setkali s Terezkou a Danielem.
Tohle mi sice náladu nezkazilo, ale další den jsem musela jít v žabkách za 55 Kč 😀
Albergue nebo mexická věznice?
Ne, do dalšího dne neuschly.
Reklama na štěstí aneb vytoužená pizza.
7 dní jsem mluvila o tom, jak si večer dám pizzu a konečně jsem se dočkala.
Ty okraje!
Jak se tvářím, když jdu koupit víno.
Jak se otevírá víno.
Druhá cigareta letošního roku znamená obzvlášť speciální příležitost, skvělou společnost a večírek až do 1 do noci.
A ráno jsme stejně vstali s úsměvem. Nebo spíš vstaly 😀
Ano, churros k snídani být musely!
Kousek Portugalska ve Španělsku.
Můj nejoblíbenější snímek z náhodnýho kostela, aneb jak se tvářím, když mi někdo dá podržet dítě 😀
To jsme tak s Terezkou dostaly výbornej nápad: po celej den dělat 2 kliky u každýho kamene. Bohužel nám nedošlo, že čím blíž jsme k Santiagu, tím jsou kameny blíž u sebe 😀
Takže mi brzo nebylo tak do smíchu 😀
Svačinka vždycky pomůže a dodá energii.
Já ti nevím, milá popelnice. Mně to už tak přišlo dost dobrý!

Tradiční nákup číslo 6057.
Večeře venku.
Albergue v Caldas de Reis, kde spolu s námi byli v pokoji 4 další Češi.
Cesta na večerní posezení u vínka a Terezka jako ambasadorka ponožek v sandálech.
Zde jsem získala svou nejcennější životní dovednost: otevřela jsem víno balzámem na rty!
Moji oblíbení Camino lidi.
22:30 a tolik světla!
Ráno. V tu chvíli jsem ještě netušila, že moje poslední na cestě.
Tyhle úzký mini domečky mají skoro vedle každýho domu. Původně jsem myslela, že jsou na rakve. Takový márnice na zimu 😀 Proto jsem byla zklamaná, když jsem zjistila, že je to na obilí nebo kukuřici.
Po cestě vždycky potkáte spoustu kaváren, kde dostanete razítko.


Malá vesnička po cestě, výhled na kostel a pauza na kafíčko.
… a k tomu všemu hrála přesně taková hudba, jakou byste čekali na poutní cestě. Backstreet Boys! 😀
První kroky s Honzou. Bydlíme od sebe kilometr a půl, chodili jsme cvičit na stejný místa, ale museli jsme se potkat doslova na konci Evropy.
Kostel jak z Indiana Jonese.
A zajímavej hřbitov, u kterýho jsme dlouho řešili, jestli je to na rakve na ležato, nebo na urny.
Finální teorií je, že na rakve.
Tortilla pro 4, ale nejradši bych ji snědla celou sama!
Moji oblíbenci a posledních 10 km do cíle.
Na posledních 8 km jsem se oddělila, došla to sama a užila si na maximum každej krok.
Tady už to začínalo být vážný!
Oficiálně ve městě Santiago de Compostela!
A první selfíčko ve městě. Zbývaly necelý 2 km ke katedrále.
Už jen pár stovek metrů.
Už je vidět!
Tadaaaa! Dala jsem to!
Po pár minutách dorazili i moji oblíbení poutníci. Leželi jsme na zemi, smáli se, a byli strašně šťastní. Do té doby, než jsme si vzpomněli, že musíme udělat symbolicky angličáky, který jsme si slíbili 😀
Reklama na radost.
A ten nejlepší pocit. Myslela jsem si, že budu moc smutná, že to skončilo, ale místo toho jsem se jen smála a byla šťastná. Navíc to ještě nebyl konec. Byl pátek, a domů jsem letěla až v neděli!
V nohách jsme měli už 48 km, ale vůbec nám nevadilo se ještě doplazit další 2 na ubytování. A pak na večeři 😀
Tu noc jsme strávili v klášteře.
A oslavili to sangriou, o které jsem mluvila od rána 😀
Můj plán na další den byl jasnej.

Compostela, diplom poutníka pro Marquesitam.

Poslední den ve Španělsku, poslední churros.
Suvenýr. Protože tahle cesta si zasloužila víc, než jen magnetku a pohled.
Tentokrát byla cesta cíl, ale Santiago je i samo o sobě moc krásný město.
Poslední den byl velice v pořádku.
3 český holky, 1 českej kluk, 1 Němec a ty nejlepší chobotničky.
Po všech těch svačinkách ze supermarketu jsme si poslední večer dopřávali.
Noc ve sklípku u Seňora, kde to vypadalo jak na jižní Moravě.
4 ráno, já jako špinavá troska a čas letět domů. Jak jsem se dlouho držela, tak slzy přišly přesně při pasové kontrole 😀

Tak. A teď už je to na vás. Buen Camino!❤

Author: Markéta

16 thoughts on “Camino a všechno, co jste chtěli vědět o cestě z Porta do Santiaga de Compostela

  1. Jaké období ti přijde nejlepší na cestu? Červenec, srpen už je to blbe? Ja mám volno jen tyto dva měsíce.😂

    Spacák není potřeba? Až na to jedno ubytování nevidím žádný polštář nebo cokoliv.😁

    No a po jak dlouhé vzdálenosti ye sbírají ta razítka? Můžeš si vzít 2 na začátku cesty každý den a pak už jen jít a nemyslet na to?😁

    Děkuji.
    Parádní článek, přečetla jsem jedním dechem.

    1. 1) Šla jsem v červnu a bylo krásný počasí, ale jako velká milovnice léta bych rozhodně doporučila i červenec a srpen😄 Bude tam víc lidí, ale ta trasa podél oceánu ani tak údajně nebývá tolik přelidněná.
      2) Jak jsem mohla zapomenout na spacák?!😄 Potřeba byl a hned jsem ho do článku doplnila, moc děkuju!
      3) S těma razítkama se to takhle nedá říct, někdy jich můžeš sehnat najednou třeba 5 (kavárna, kostel, obchod…), jindy půl dne nenarazíš na nic. Já jsem je za ten den měla nejčastěji z albergue a z kostela nebo kavárny po cestě.

      A děkuji moc❤️

  2. Přečteno jedním dechem:) Měla jsem husinu po celým těle a už se moc těším na září, na mou cestu:)
    PS: Ledvinku už mám koupenou;)

  3. Krásně napsáno a hlavně odžito😉 Neskutečné nakopnutí k tomu se odhodlat. Je to dlouho můj sen. A sny je třeba si plnit!!! nejen o vánocích😂.

    1. Do kavárny, do restaurace, za strom, za keř 😀 Stejně jako na jakýmkoliv jiným výletě kdekoliv jinde…

  4. Milá Markét, děkuji za krásné počtení! Miluji Tvůj styl psaní, smysl pro humor, přístup k životu a fotky! O Caminu jsem slyšela poprvé tak 3 roky zpět a vím, že ho jednou půjdu, ale ještě to úplně nedozrálo.. a jelikož miluji moře a nikdy jsem neviděla oceán, má trasa je jasná 😍 jen se trošku bojím, že půjdu o dost déle, protože jsem vodomil a všude bych se chtěla koupat 😂 (a pak samozřejmě převlékat do sucha, aby nebyly ženské problémky že ano, takže normální lidé to ujdou za 10 dní a já tak za 20:D) ale vím, že to bude boží, děkuji za užitečné tipy! A užívej léta ♥️

    1. Moc děkuju za tak krásnej komentář!😍 A takovej způsob cesty by taky vůbec nebyl špatnej, důležitý je si to ujít na maximum! I já jsem kolikrát moc litovala, že na některé z těch pláží nemůžu zůstat další den, týden… nebo život 😀

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *