Co zastávka, to jinej Vietnam – Halong Bay a Ninh Binh

Už před odjezdem jsem četla a slyšela, že ve Vietnamu stačí kousek popojet, a hned vidíte úplně jinou krajinu a dáte si úplně jiný jídlo. Co zastávka, to jinej Vietnam, jiná kuchyně. Jasně, dává to smysl, vždyť ze severu na jih je to přes 2000 km. To je jako z Brna do Istanbulu, Edinburghu, Barcelony, do Osla nebo třeba do Athén. A nadmořská výška se tam pohybuje od nuly až po třítisícovku Fansipan, nejvyšší horu Indočíny (na kterou jsme měli na Sapě výhled přímo z postele!)

A dneska to bude o dvou výletech, který jsme podnikli z Hanoje. To tak nastoupíte ve městě plným prachu, smogu, skútrů a chaosu do autobusu a za pár hodin plujete na lodi mezi útesy, pádlujete na kajaku nebo koukáte z výšky na ty nejzelenější rýžový políčka.

Účastníci zájezdu

Oba dva výlety jsme absolvovali s místní cestovkou. Ráno tam, večer zpět do Hanoje. Jasně, dá se to bez problému i po vlastní ose, ale takhle nám kromě dopravy z Hanoje na místě odpadlo shánění lodi, placení vstupů, přeprava z jednoho místa na druhý. Protože toho jsme si při dalších dnech na vlastní pěst užili dost tak jako tak 🙂

V Hanoji je v centru spousta “cestovních kanceláří”, ale ať jdete do jakékoliv, všude mají ten stejnej katalog 😀 Budou vás přemlouvat, že ten jejich autobus je na rozdíl od ostatních LIMOUSINE, že vás čeká několika chodový oběd a že jejich loď je ta nejluxusnější z celé zátoky! To je potřeba brát samozřejmě s rezervou. Obrovskou rezervou 😀 Naštěstí nám šlo jen o dopravu a loď, a tak nás zajímala hlavně cena. Schválně jsme šli do několika cestovek,jen pár metrů od sebe, a všude jsme se z původních 80 Dollarů dostali na 40. A to jsme ani nemuseli moc smlouvat, postupně snižovali sami 😀 Takže je asi jasný, jaká je reálná hodnota… A co jsem pak vypozorovala v autobuse při placení, nikdo neplatil víc než 45.

Halong Bay

Halong Bay je pro mě reklama na Vietnam. Vidíte co ve všech průvodcích, reklamách, katalozích i při nákupu letenek. Turistický? Jasně, dost. Musíte to vidět? Rozhodně!

Velká výhoda je v tom, že i když je v celým Halong Bay turistů spousta, jsou na lodích. Takže nevidíte davy, ale prostě pěkný loďky, který výhled a zážitek nijak nekazí 😀

Během plavby na té slíbené NEJLUXUSNĚJŠÍ LODI Z CELÝHO HALONG, která byla prostě stará a stejně zašlá, jako všechny ostatní, jsme měli i několik zastávek.

První byla jeskyně. Čekala jsem, že to bude jen nějaká malá díra ve velikosti našeho obýváku, prostě jen tak na oko pro turisty. Ale kdepak – byla to ta největší a nejkrásnější jeskyně, kterou jsem kdy viděla!

Další zastávka byla na kajaky. Plavili jsme se sice jen na maličkým úseku, kde byla v nejužším místě jeskyně pořádná dopravní zácpa, ale stálo to za to! I za ty mokrý kraťasy, ve kterých jsem pak trávila zbytek dne 😀

Třetí zastávka byla s volbou buď vyhlídka, nebo pláž. My jsme samozřejmě měli jasno. A to nejen proto, že pláž byla velká asi 30 metrů na délku, s 5 turistama na každým metru 😀 Provoz jak na Václaváku byl samozřejmě i na nekonečných schodech (který dost bolely!), ale odměnou byl jeden z nejkrásnějších výhledů, co jsem kdy viděla.

Posledním bodem programu naší plavby byla “sunset party na lodi”. Jak říkala slečna v cestovce – drinky, víno, dobroty a západ slunce. A na to já slyším 😀 No… drinky byly v překladu asi dva centimetry hnusnýho rýžovýho vína a večeře pár sladkých sušenek. Prostě party hard 😀Ninh Binh

Asi tak 678x za plavbu po Halong Bay jsem řekla, že nic krásnějšího snad není.

A hned další den, kdy jsme ráno vystoupili z autobusu v provincii Ninh Binh jsem změnila názor. Ninh Binh je v podstatě Halong na souši. Se spoustou zážitků k tomu.

Nejvíc jsem se těšila na Hang Mua. Už z fotek jsem věděla, že výhled bude neskutečnej. A taky že byl. Nelitovala jsem ani jednoho z těch pěti set šíleně vysokých schodů, který ve vedru docela zabolely (a to jsem si myslela, jakej jsem sportovec :D).

Další zastávka byla u jeskyně, ve které prý dřív býval krokodýl, který se postaral o osud hříšníků, které mu tam napospas hodili po soudu. Ještě větší zážitek ale byla procházka okolo jezera k pagodě, kde to vypadalo jako v Jurským parku.

Následovala plavba po Tam Coc, opět v neskutečné krajině. Turisty tam na loďkách vozí většinou starší paní, co pádlujou nohama 😀 Plavba trvala zhruba 2 hodiny, takže se musí neskutečně nadřít. Ale čas si během toho spousta z nich krátí sledováním seriálů a videí na mobilu 😀 A taky si během plavby, úplně narovinu řeknou o dýško – prostě z ničeho nic slyšíte “TIP FOR ME!” 😀 To bychom paní samozřejmě dali na závěr i tak, ale takhle v půlce to překvapí. Moc se tam s tím ne…mažou, no.

Poslední, neméně skvělá aktivita, byla projížďka na kole okolo rýžových políček. My jsme naši skupinku ztratili, tak jsme si udělali okruh vlastní…a kupodivu se zvládli vrátit i k autobusu.


Cesta na lahodný oběd 😀


Trocha kýče aneb jedna povinná fotka účastníků zájezdu 😀

Nefalšovaní turisti

Oba výlety byly menším autobusem, cca 20 lidí a s průvodcem. Moc na to nejsem, ale tady jsem byla ráda, že jsme se ke každýmu místu dozvěděli něco navíc, a nemuseli řešit dopravu z místa na místo. Každopádně příště bych jela do Halong Bay opět na jeden den, ale v Ninh Binh bych sehnala ubytování klidně třeba na dvě noci. Ta krajina je neskutečná a to, co jsme stihli my byl jen zlomek.

Během obou výletů jsme měli zařízený i oběd, ale v obou případech to nebylo nic moc. Asi tak, že jsem si nejvíc pochutnala na smažených závitcích, hranolkách a rýži, na kterou jsem si lila sojovku 😀  

Průvodkyně v Ninh Binh byla neskutečně akční a POŘÁD nás všechny fotila. Vždycky jsme museli odevzdat telefon a stoupnout si před pagodu, pole, vyhlídku 😀 Na vrcholku Hang Mua chtěla, ať si s Tomem na fotku dáme pusu. To jsme i udělali, tak začala jásat. Stejně jako skupinka Indů, kteří nás pak hned napodobovali a chtěli se vyfotit stejně 😀 Ti nás pak bavili celou cestu. Na fotku se zastavovali každý dva metry, a vždycky přišli s něčím novým. To si tak jdete, a najednou vidíte Inda, jak sedí na soše koně 😀 O chvíli později měli pro změnu na hlavách kloboučky, který si půjčili od kolemjdoucích japonských turistů, a když už jsem myslela, že ničím nepřekvapí……najednou okolo nás projeli v kočáře taženým koňmi jak pro Popelku 😀


Nudné praktické informace

  • výlety jsme koupili v Hanoji v cestovce The Sinh Tourist. Poboček mají v centru spoustu, mnohem víc, než mi ukázala mapa 😀 I pokud ale půjdete do jiné, všichni mají ty stejný katalogy a předpokládám že zájezd bude úplně stejnej. Rozhodně jim ale neplaťte víc, než 1000 000 VND za jednoho.
  • V ceně zájezdů máte všechny vstupy a na místě nemusíte nic řešit. Jen si radši vezměte svačinku 😀
  • U výletů na Halong Bay nabízí buď 3 nebo 6hodinový okruh. Ten kratší je bez zastávek, já rozhodně doporučuju delší, všechny aktivity stály za to.
  • Pokud pojedete na vlastní pěst, na Baolau najdete a koupíte všechny spoje.
  • Při cestě na výlet vás vyzvednou přímo v hotelu. To ale neznamená, že by přijel autobus. Přijede borec na skútru, naloží vás za sebe a odveze k autobusu. V našem případě to bylo asi 200 metrů 😀
  • Tyhle dva výlety každopádně doporučuju, i když jsme za ně dali dost peněz. Byly to naše největší výdaje ve Vietnamu, jinak jsme moc neutráceli.
  • Po cestě na Halong i Ninh Binh se připravte na půlhodinový nucený zastávky na jakýmsi odpočívadle. Vyloží vás u budovy a pošlou dovnitř – ať se kouknete a nakoupíte nějaký suvenýry. Projít to musíte celý, protože autobus to objede a počká na vás mazaně na druhé straně 😀 Jsou tam samý kýče a předražený jídlo, takže nic nekupujte. U ničeho nejsou cenovky, tak byste se mohli divit, že vás dvě vody a jedny brambůrky budou stát přes dvě stovky, jako nás 😀

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *