Dovolená ve Vietnamu: Jak, co, kde a hlavně ZA KOLIK?

Nejlepší dovolená. Nejkrásnější krajina, co jsem kdy viděla. Nejsilnější zážitky, který si budu pamatovat do konce života. Nejvíc poznaných měst i míst. To byly tři týdny ve Vietnamu.

Jasně, Vietnam a celkově jihovýchodní Asie není pro každýho. Je tam chaos, špína, chudoba, a dost možná budete mít v hotelu plíseň nebo šváby. Ale přesto, nebo právě proto, to stojí za to! Poznávání světa vám dá mnohem víc, než se na dva týdny zavřít do resortu k bazénu, kde ani nepoznáte, v jaké jste zemi. 

Za kolik?

Na začátek rovnou prozradím, na kolik taková dovolená vyjde. 

Stojí to tolik, že na to úplně s přehledem našetříte z průměrnýho platu. Stačí si za rok odložit z každé výplaty 2500 Kč, a máte na krásný tři týdny na druhé straně světa. A motivace šetřit, je v tomhle případě veliká.

Minulej rok nás s Tomem stály dva týdny v Thajsku 25 000 Kč, tak jsme počítali s tím, že tři týdny ve Vietnamu nás vyjdou na 30-35 000 na osobu. No, nakonec to bylo ještě míň!

Zpáteční letenky, očkování, vízum, ubytování, místní doprava a skútr, SIM karta, výlety a jídlo nás každýho stálo 28 000 Kč. A to jsme se rozhodně nijak neomezovali, bydleli slušně, koupali se v hotelových bazénech,denně pili kávičky v kavárnách, byli na 2 výletech, pili drinky, navštěvovali památky, jednu cestu si zkrátili letadlem a já se nechala i tetovat 😀 

Kam pro informace aneb všechno, co jste chtěli vědět o Vietnamu

Všechno, ale fakt VŠECHNO o Vietnamu se dozvíte na webu Vietnamista.cz. Nečekejte žádný líbivý instafotky a pózičky, je to web českýho důchodce, kterej každoročně tráví měsíce ve Vietnamu. Byl už snad na všech místech a zná to tam jak nikdo. Přidejte se i do Vietnamistovy FB skupiny, kde cestovatelé sdílí svoje tipy a případně se můžete na cokoliv zeptat. V podstatě nic jinýho, než tenhle web, nepotřebujete 🙂

Ale mrkněte se i na videa Cestology, kde Kryštof s Jonášem projeli Vietnam na motorkách. Krásný záběry!

Očkování 

“Je potřeba se očkovat? Kamarádka v Asii byla, očkování neměla, a nic se jí nestalo!”

“Očkování není povinný? Hmm tak na to kašlu, za ty prachy!”

Já nejsem nijak přehnaně starostlivá, žádnej hypochondr, ale moje doporučení zní: nebuďte blbí! Ušetřit se dá na spoustě věcí, ale zrovna tohle riziko za to nestojí. Už jen pro ten klid. A až budete jíst na ulici z toho nejšpinavějšího stánku, budete rádi, že ten tyfus máte naočkovanej 🙂

My jsme byli v Brně v očkovacím centru už minulej rok před Thajskem a nechali si dát to, co se do Asie doporučuje. Břišní tyfus (platí na 3 roky), žloutenku typu A a vzteklinu, která se musí po roce přeočkovat. Vzteklinu jsme si dávali kvůli opicím a viděli jsme přesně jednu a ještě hodně z dálky, ale i tak nelituju. Už jen kvůli těm všem toulavým psům, který prostě nejde nehladit! 

Na webu očkovacího centra najdete všechna doporučení, ceník i očkování podle  destinací. Letos jsem platila myslím celkem 2500 Kč, ale 1500 Kč mi proplatila pojišťovna VZP.

Víza 

Do Vietnamu potřebujete vízum. A je několik cest, jak ho získat – opět odkážu na Vietnamistu. My jsme zvolili approval letter neboli zvací dopis. TADY vyplníte formulář, zaplatíte 6 Dollarů, a za 3 dny vám na mail přijde zvací dopis. Nelekněte se, vypadá to dost divně a amatérsky a spolu s vaším jménem tam je i několik dalších jmen, včetně rodných čísel 😀 Tam se s nějakým GDPR moc nepářou 😀 Dopis si vytisknete a spolu se 2 pasovými fotkami předložíte AŽ na letišti po příletu. Tam zaplatíte 25 Dollarů (pozor, musíte mít hotovost a pouze Dollary!) a dostanete vízum do pasu. Dejte si taky pozor na to, aby vám pas platil minimálně 6 měsíců od vstupu do země.

Místo, kde se vydávají víza, nemůžete minout. Jinudy vás stejně na letišti nepustí. V Hanoji to vypadalo jako čekárna uprostřed dlouhé chodby, kde už na sedadlech seděla spousta Čechů. Napřed na přepážce odevzdáte pas, jdete si sednout a čekáte, až vás zavolají. Vtipný není jen to, jak jména čtou (Meuketa Sfoulska), ale i promítání vaší nádherné a okouzlující pasové fotky na velké obrazovce přímo v hale před zraky všech 😀

Letenky

Běžná cena zpátečních letenek do Vietnamu je okolo 13 000 Kč, v akci se dají sehnat i za 10-11 000 Kč. My jsme kupovali přes Pelikána, kde jsou vždycky skvělý akce, za 10 700 Kč. Z Vídně, s Air China, s jednodenním přestupem v Pekingu. Pokud máte s Air China delší přestup, zařídí vám hotel i transfer tam a zpět. Napište si o to ale předem, radši Pelikánovi než Číňanům 😀 Všechno o Pekingu jsem popsala tady, ale jen připomínám – nezapomeňte si vzít hotovost, místní Juany, bankomaty s váma kamarádit nebudou! 

Let s Air China byl ale v pohodě. 8 hodin z Vídně do Pekingu, 9 hodin z Pekingu do Hanoje. Letělo se velkým Airbusem a nejlepší bylo, že jsme seděli sami v uličce jen pro dva. Ty jsou po stranách letadla, ale musíte si o ně napsat (Tom to opět řešil s Pelikánem a vše nám zařídili). Letušky nebyly zrovna nejmilejší, ale jídlo bylo dobrý. Na to, že jsme byli 10 km nad zemí bych dokonce řekla: dost dobrý!

Místní doprava

Z letiště v Hanoji do centra jsme jeli autobusem asi za 10 Kč. Číslo vám bohužel nepovím, ale najdete ho před halou na parkovišti, no stress 😀 

Větší vzdálenosti jsme jezdili nočním, lůžkovým autobusem, který jsme vždy hledali přes Baolau. V autobuse se krásně leží, odpočinete si, a překvapivě to nebylo ani špinavý. Z Hanoje do Sapy jsme jeli Sapaexpressem, což je opět lůžkovej autobus. Tyhle dlouhý cesty vyjdou na 200-400 Kč a stačí to kupovat online den předem.

Cestu z Danangu ve středním Vietnamu do Hanoje  jsme si ale zkrátili letadlem. Opět jsme to hledali přes Baolau. Letenka s nízkonádkladovkou VietJet stála pro jednoho 1200 Kč a ušetřila nám asi 10 hodin cesty.

Každopádně na cesty po městě si rozhodně stáhněte aplikaci GRAB. Něco jako místní Uber, akorát za zlomek ceny. Do aplikace si můžete nahrát platební kartu a nemusíte pak ani řešit platby, po cestě se vám to strhne samo. Někdy pro vás přijede auto, někdy skútr, kterých jsou plný města – však uvidíte ty zelený helmy 😀 Běžně jsme platili třeba 6, 8, 15 nebo maximálně 30 Kč. Za oba 😀 Jediná dražší cesta byla za 300 Kč, což ale byla hodinová cesta z HoiAnu do DaNangu, z hotelu až přímo před novej hotel. 

Peníze

Místní měna je VND, vietnamský Dong. 1000 Dongů je jedna Koruna, takže se to dobře počítá. Stačí umazat nuly. Často už to ale píšou bez těch 000, takže nemusíte počítat nic.

My jsme si vezli (kromě peněz na víza) asi 3000 Kč v Dollarech, který jsme si hned vyměnili na letišti, zbytek jsme vybírali v bankomatech. Vždy to bylo bez problému, až na jeden zážitek v Sapě, kdy Tomovi strhli peníze z účtu, ale bankomat mu nic nevydal. Stálo ho to asi 3 telefonáty na linku, hodně nervů, ale ty 3000 Kč nakonec získal zpět.

Každopádně pro bezpečnost by asi byla lepší karta od Twista nebo Revolutu, kterou jsme si ale nestihli vyřídit.

Skútr

Půjčovny skútrů najdete na kažým kroku, a často si ho můžete půjčit i přímo v hotelu. Běžná cena je 120-150 Kč na den, plná nádrž stojí 50 Kč a vydrží dva dny výletování. 

Tom má mezinárodní řidičák (dělá se na počkání a stojí 50 Kč), ale nikdy ho nikdo jako podmínku půjčení vidět nechtěl. Jako zálohu někde chtěli pas, ale ten jsme jim samozřejmě nedali, tak posloužil tenhle kus papíru 😀 Policie nás nekontrolovala ani jednou, ale prý se hodí mít ještě jednu peněženku, kde budete mít třeba dvě stovky na pokuty. Víc ne, nebo to po vás budou chtít. 

Každopádně to vypadá, že pravidla na silnici nejsou ŽÁDNÝ. Kromě toho, že se troubí. Pořád a pořád. Když jedete, když odpočujete, když předjíždíte. A je úplně běžný, že potkáte na skútru 7letý dítě nebo 90letou babičku s 5 slepicema a 4 platama vajec.

Výlety

Výlety si samozřejmě můžete naplánovat i sami, ale my jsme zvolili místní cestovku. V Hanoji in ostatních městech najdete pobočky na každým kroku. A i když se to tváří jako několik různých cestovek, uvnitř mají vždycky stejný nabídky, který usmlouváte na stejnou konečnou cenu 😀 

My jsme si koupili jednodenní výlet z Hanoje na Halong Bay, kde byla v ceně doprava autobusem, plavba lodí, (nic moc) jídlo, projížďka na kajaku, vstup na vyhlídku i do jeskyně. Další den jsme jeli autobusem do nádhernýho Ninh Binh, na Mua Cave s plavbou po Tam Coc, kde to vypadalo jak z Jurskýho parku. 

Výlety jsme koupili v Hanoji ve stánku TheSinhTourist a z původní ceny to usmlouvali na 40 Dollarů za jeden pro osobu. Což byla největší útrata za celou dovolenou, ale rozhodně to stálo za to. Krásnější krajinu jsem fakt neviděla! Článek o výletech jsem sepsala tady.

Kam?

Jsem člověk, co by nejradši viděl VŠECHNO A HNED, a tak bylo rozhodování, co ve Vietnamu navštívit, samozřejmě těžký. Nakonec jsem ale byla moc spokojená a klidně bych to takhle udělala znovu. Jen bych v Ninh Binh, kde jsme byli na jednodenním výletě, strávila klidně i dva dny. 

Z Evropy se létá do Hanoje, Sajgonu (Ho Či Min) i Danangu, ale já jsem moc ráda, že jsme zvolili Hanoj. Protože to je ten správnej Vietnam. Chaos, ruch, tisíce skútrů a stejně tolik pouličních stánků. Sajgon mě láká taky, ale prý je víc evropský. 

Každopádně co rozhodně nesmíte vynechat, je sever! Hory, rýžový políčka…to je prostě ráj. 

My jsme byli v Hanoji, Halong Bay, Ninh Binh, v Hue, Hoi Anu, v Danangu, na Sapě a projeli si slavnej Hai Van Pass, což podle mě bylo ideální. Viděli jsme dost, ale zároveň jsme si stihli každý místo pořádně užít a poznat. Všechny moje články z jednotlivých míst najdete tady.

Ubytování

To nejlepší, co můžete udělat, je zamluvit si ubytování jen na první den nebo dva, a dál se rozhodovat podle toho, jak se vám kde zalíbí a co vás zláká. Na Bookingu seženete nocleh bez problému den předem, nebo klidně tentýž den. A jen díky tomu jsme mohli zůstat na Sapě i v HoiAnu o dva dny dýl, než bylo v plánu. Podle fotek to sice vypadalo krásně, ale nečekali jsme, že nás to okouzlí až takhle moc! Hodí se mít plán, co chcete vidět, ale je zbytečný se svazovat přesným harmonogramem. 

Cena za slušný ubytování je okolo 200 Kč na noc/osoba, ale v hostelu můžete spát klidně i za polovinu. Za 500 už pak máte luxusní hotel s bazénem. 

My jsme bydleli tady: (Hanoj je tam tolikrát, protože jsme tu naši dovolenou začínali i končili, a taky odtud vyráželi na výlety)

  • HANOI – 49 Trang Tien House – 180 Kč osoba/noc. Přímo v centru Hanoje, skromnej ale stylovej pokoj s velikým oknem. Jediný mínus byla koupelna se záchodem – namísto dveří tam byl jen závěs, takže nesmíte mít žádný potíže 😀 Ale klidně bych se tu ubytovala znovu. 
  • HANOI – Boutique House – 180 Kč osoba/noc. Opět přímo v centru, skvělá lokalita. Pokoj pěknej, ale okno bylo velký asi jak na záchodě, a spolu s námi tam bydlel šváb 😀 
  • HANOI – Golden Tim Hostel – 180 Kč osoba/noc. Opět v centru, pěknej, čistej, ale docela tmavej pokoj. Každopádně na přespání postačí.
  • SAPA – Mintu Home – 200 Kč osoba/noc. Nej nej nejlepší ubytování! Útulnej dřevěnej pokoj s balkónem a neskutečným výhledem. Nejmilejší paní domácí, která dělá výborný palačinky. 12 bodů z 10 a doporučuju, kudy chodím!
  • HUE – Purple BnB – 210 Kč osoba/noc. Super lokalita a obrovskej světlej pokoj, zařízenej jak někde v Africe na safari. Ráno nám milá paní udělala snídani. Doporučuju.
  • HOI AN – The Quinn Riverside Villa – 300 Kč osoba/noc se snídaní. S výbornou snídaní! Pokoj jak ve 4hvězdičkovým hotelu, krásná koupelna, a dole bazén. 12 bodů z 10!
  • DANANG – Pariat hotel – 400 Kč osoba/noc se snídaní. Pokoj moc pěknej a čistej, hezká koupelna, na střeše bazén s parádním výhledem a ta nejlepší lokalita – přímo u Dračího mostu, kterej můžete sledovat ze střechy. U bazénu už bylo znát, že hotel má to nejlepší za sebou, řekla bych tomu “naleštěná bída” 😀 Na snídani (i když v příšerné kýčovité místnosti) se najíte, ale evropských jídel tam moc není. Většina jsou polívky, masa a nudle… 😀 Každopádně pro ten výhled bych se klidně ubytovala znovu.

Kolik co stojí?

A za závěr přehled, kolik a kdy budete tahat z peněženky (aneb pár praktických i nepraktických věcí :D)

  • Skútr na den: 150 Kč
  • Plná nádrž: 50 Kč
  • Jedna noc v hotelu: od 200 Kč
  • Vitnamská káva (výborná, s kondenzovaným mlékem!): 20-30 Kč
  • Bahn-mi (bagetka plněná masem, zeleninou, paštikou, vajíčkem…): 15-30 Kč
  • Bun Bo Nam Bo, Pho atd.: 30-60 Kč
  • Drink v baru: 60-80 Kč
  • Cider v obchodě: 20 Kč
  • Půllitr vody v obchodě: 7 Kč
  • Džus z cukrové třtiny: 7-10 Kč
  • Čerstvý kokos: 40 Kč
  • Malá kokosová voda v obchodě: 14 Kč
  • Vstupy na památky, do chrámů: 20-60 Kč. Výjimka je MySon za 150 Kč, ale rozhodně stojí za to!
  • Vietnamský klobouček (ano, to potřebujete! :D): 50 Kč
  • Proutěná kabelka: 200 Kč
  • Tričko z trhu, jako suvenýr: 100 Kč

Author: Markéta

2 thoughts on “Dovolená ve Vietnamu: Jak, co, kde a hlavně ZA KOLIK?

  1. Skvělá série! Dočteno jedním dechem. Vietnam mám v plánu už delší dobu. Letos teda vyhrála Srí Lanka, ale teď mě zpětně po přečtení článků až mrzí, že byl Vietnam odložen na neurčito. Fotky máte úplně katalogové.

    1. Moc děkuju, to mě tak těší! 🙂 My máme s Tomem SríLanku v plánu naopak na nejspíš na další jaro/léto 🙂

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *