Blondýna z Londýna

Na cestách

A to jako letíš sama? Aneb proč cestovat i sólo

Koupila jsem si letenky do Skotska. Sama. Jen tak. Protože proč ne. Protože Edinburgh je láska. Protože levný letenky. Protože výlety jsou dobrej nápad. Vždycky.
A protože to byla moje úplně první zkušenost s cestováním o samotě, ráda bych se s vámi podělila o to, jaký to celý bylo (spoiler alert: skvělý! Doporučuje 12 blondýn z 10!).

V Edinburghu jsme byli v předvánočním období dvakrát s Tomem, a plánovali jsme to i letos. Jenže Tomovi to letos s dovolenou nevyšlo a nemohl si dovolit v prosinci odjet. Chvíli jsem byla dost smutná, že letos o předvánoční atmosféru tohohle skvělýho města přijdu. A ano, až jsem to skoro, SKORO Tomovi vyčítala 😀
Jenže pak mi to došlo…proč bych teda nemohla jet sama?
Když jsem radost z letenek oznámila na Instagramu, přišlo mi docela dost reakcí. Jak těch milých, že je to skvělý a perfektní, tak i těch nechápavých, dokonce až skoro soucitných, jaká je to škoda, že nemám nikoho, kdo by se mnou jel (už chybí jen sbírka víček na chudinku Markétu :D). A to samý, v menší míře, pak i v reálným životě, offline.

A který dotazy že to z té druhé kategorie byly? Tyhle. Otestovala jsem je za vás. Nemáte zač! 😀 Tak se na ně předem taky připravte, až vás svým voláním Ryanair taky zláká, jo?

A co na to Tom? Vy už spolu nejste?! 

Ačkoliv je to láska nebeská, jednou budeme mít krásnou svatbu, kde poteče prosecco proudem, samotní Maroon5 nám přijedou zahrát Sugar a poníci v kostýmu jednorožce budou rozvážet makronky (a teď jen doufám, že Tom tyhle dlouhý články nečte :D), věřte-nevěřte, nejsme k sobě přirostlí jak siamský dvojčata. A překvapivě, jako dva dospělí dokážeme trávit čas i každej po svým. Takže jediný, co mu vadilo bylo, že nemůže jet taky (no dobře, a za spaní v hostelu jsem taky nedostala velkou pochvalu :D)

To nemáš žádný kamarádky? To žádná nemohla? 

Věřte-nevěřte podruhé. I tak šílený lidi, jako jsem já, mají kamarádky a kamarády. Jasně, nemám jich tolik jako ta nejoblíbenější roztleskávačka na americké High School, dost možná bych je spočítala na prstech (i kdybych o palce a malíčky přišla při sekání dřeva, což obvykle dělám, že), ale o to kvalitnější kousky to jsou 😀 

A jestli nikdo z nich nemohl? Možná jo a možná ne. Neptala jsem se. Tentokrát jsem si to prostě chtěla vyzkoušet sama a vyčistit si hlavu. Však si ty setkání vynahradíme nad spoustou předvánočních svařáků.

A to se jako nebojíš? 

Bála bych se jet do do Pásma Gazy, do Iráku, do pralesa plnýho jedovatých (vlastně jakýchkoliv :D) hadů nebo třeba do Saudské Arábie. Ale do Skotska? Tam je třeba se bát možná tak Lochnesské příšery nebo toho, že vás srazí Double Decker, protože jste se podívali na špatnou stranu silnice.

Samozřejmě jsou destinace, kam bych sama nejela. Někde je to pro samotnou holku vyloženě nebezpečný, někde bych si to sama totlik neužila a nemohla si jen tak vyjít večer do ulic, aby na mě, v lepším případě, pořád někdo nepokřikoval. 

Ale ne, abych nedělala hrdinu, co se ani Voldemorta nezalekne…ve skutečnosti jsem párkrát strach měla. 

Nejdřív v noci po příletu, když jsem šla do hostelu a ulice už byly úplně prázdný. A obzvlášť ty úzký. Ale to byl strach, kterej bych měla v noci i v opuštěných ulicích Brna, Liberce nebo třeba Bruntálu (tam obzvlášť? :D).
A strach číslo 2? Možná až paranoia. Že mě někdo okrade a já zůstanu bez pasu, letenky, telefonu, peněz i karet. Protože když je vás víc, máte i víc karet/peněz/telefonů, který vyřeší případný problémy se zmeškaným letadlem a tak. No ale protože jsem holka šikovná (a paranoidní), udělala jsem bezpečnostní opatření. Peníze jsem měla v malé kapsičce, kartu v peněžence a druhou kartu v krytu telefonu. Na mě si nepřijdou 😀

A to se jako nebudeš sama nudit? 

Nebudu. Já se totiž nikdy jen tak nenudím. Jen v případě, že se vyloženě nudit chci. To pak třeba donekonečna scrolluju Instagramem, koukám na videa mopsů nebo sleduju Youtube videa o tom, co si kdo koupil na sebe. Jooo, to je pořádná nuda. A občas taky hodně fajn 😀 Každopádně nepotřebuju, aby mě někdo neustále bavil, nejsem malý dítě na táboře, který musí mít program od někoho jinýho. A navíc…co člověka pobaví víc, než vlastní vtip? 😀

Ne vážně. O tomhle mám teorii 😀 Pokud byste nudili i sami sebe, jak byste potom mohli bavit někoho dalšího? To potřebujete mít pořád v televizi estrádu, ve vzduchu konfety a okolo sebe tanečnice s obručí? Vždyť co je důležitějšího a jednoduššího, než dělat to, co baví vás samotný? 

A proč byste měli někam jet sami i vy? Připavte si kafe nebo víno, seznam to bude dlouhej!

 • Protože můžete. Záleží jen na vašem času, vašich penězích a vašich přáních. Že přítele nebo kamarádky neláká Černobyl, vaší rodině přijde blbost jet jen na otočku do Osla nebo váš bratr nemá pochopení pro to, strávit celej den ve studiích, kde se natáčel Harry Potter? No a co. To není důvod, proč byste si neměli splnit přání.
 • Protože je 21. století. K cestování už se dneska nepotřebujete orientovat podle lišejníku, vyznat se v kompasu a sledovat kterým směrem fouká vítr. Na internetu si dneska najdete i to, co vidět nechcete. A zjistit si, odkud jede autobus už fakt není žádná věda. Pokud navíc umíte pár slov anglicky (stačí train, bus, airport, coffee :D) a v telefonu máte internet, máte vyhráno.
 • Protože budete dělat jen to, co zdrovna chcete. Utratit kolik chcete. Nachodit kolik chcete. Nechcete trávit hodiny v Primarku, jako vaše kamarádka, ale klidně půjdete na druhej konec města, abyste si dali to nejlepší kafe? Nelákají vás prohlídky hradu, ale klidně dáte nekřesťanský peníze za předkrm velikosti mince v michelinské restauraci? A nebo, jako já, musíte vyfotit KAŽDÝ barevný dveře a v supermarketu dokážete trávit mládí mezi regálama, jen abyste viděli, co tam mají jinýho než my? 😀 No, co by ne.
 • Protože si budete muset poradit. A zjistíte, že to jde. Když cestuju s Tomem nebo s Terkou, většinou jsem od toho, abych vybrala kde si dát dobrý kafe nebo kam na snídani, a oni jsou ti praktičtí. Ti, co vždycky ví kudy a kam jít, nemotají se podle mapy jak hovno pod splavem a vždycky mají předem nastudovaný, kterým autobusem se dostat z letiště a odkud jede. Jojo, tak to mám ráda 😀 Ale tentokrát jsem na to všechno byla sama. Protože jsem musela. A ono to šlo.
 • Protože sami být nemusíte, když nebudete chtít. A navíc procvičítě angličtinu. Když budete cestovat sami, snadno se dáte do řeči s někým úplně cizím. Po cestě do Prahy jsem si celou cestu povídala v kupé s klukem z Turecka. Radši než svíčkovou má kebab, zná příběh o parašutistech a atentátu na Heydricha a líbí se mu Český Budějovice 😀
 • Protože můžete klidně vypadat hrozně. A nebude se za vás nikdo stydět. Když jedete sami, není před kým dělat parádu. A žádný hezký fotky stejně mít nebudete. A tak jsem si klidně chodila po městě s účesem jak Legolas po útoku skřetů, a bylo mi to jedno (P.S. Jeden tip od profíka: v takových případech foťte selfíčka jen s půlkou obličeje. Lidi si pak můžou myslet, že vcelku jste třeba hezčí. Jenže ne :D)
 • Protože klidně můžete zabloudit. A je to jedno. Když nemáte žádnej plán, žádný povinnosti, žádnej předem nalajnovanej program, vůbec nevadí, že jste k tomuhle muzeu šli oklikou nebo že jste se támtudy jste tam mohli být dřív.
 • Protože být sám je lepší než být s někým jen z nouze. Být s někým, s kým si výborně rozumíte, je skvělý. Ale trávit čas s někým, jen abyste nebyli sami? To je moje noční můra. Nesnáším zdvořilostní konverzace o počasí, small talk typu „nojo, zase pondělí“ nebo takovou tu hrůzu, když si vedle vás sedne v autobuse spolužačka ze základky, se kterou jste si neměli co říct už tehdy, ale máte pocit, že teď byste si vykládat měli. A těch pár zastávek autobusem je najednou nekonečných 😀
 • Protože je jen málo věcí, který nemůžete dělat sami. A chození po městě, vysedávání v kavárnách, koukázná po muzeích nebo nákupech a ochutnávání dobrot není jedna z nich.
 • Protože kdy jindy si přečíst celou knížku během jednoho dne? Já jsem si jednu koupila speciálně na tenhle výlet. A jen co jsme vzlétli, neměla jsem co číst 😀
 • Protože jste sami chytří, skvělí a zábavní a trávit s váma čas je radost. No ne?! 😀

Ale samozřejmě to má i svoje nevýhody. Třeba těch 6899 selfíček, který budete muset pořídit, abystě vůbec měli něco pro vnoučata do alba. Nebo na Instagram.

A o tom, kam v Edinburghu rozhodně zajít, ať už sami nebo s někým, to bude příště 🙂

7 komentářů

 1. Kika

  9. 12. 2019 at 21:05

  Ach jo, hrozně si mě navnadila na sólo cestování. Vždycky když se vracíme odněkud, už na letišti mě láká další destinace ale nikdo moje nadšení nesdílí 😂 a šmejdění v supermarketech je moje oblíbená činnost kdekoliv v cizině 😂 vydržela bych to zkoumat hodiny a nakupuju toho co nejvíc moje zavazadlo snese 🙊

 2. Lucka

  9. 12. 2019 at 21:59

  Miluju tvoje clanky a tvuj humor! Skvely! A diky za dodani odvahy pro samocestování👏

 3. Rina

  9. 12. 2019 at 22:20

  Hura, konečně někdo, kdo taky ocumuje regály v cizích supermarketech, já už myslela, že jsem jediná, komu to přijde zajímavý😀
  A proto třeba taky ráda cestují sama, protože si můžu dělat, co chci, desetkrát během dne změnit plan podle toho, kde se mi líbí (nebo kde se zrovna ztratím😀), udělát si přestávku kazdejch pět minut, jindy zase 5 hodin courat bez zastaveni a nemuset nikomu vysvětlovat, proč to jako dělám a jakej to má smysl (žádnej, prostě se mi to tak chce)🙃 .
  Netvrdím, že s kámošema necestuju rada, to má taky něco do sebe, člověk se víc nasmeje, protože pořád padají různé hlášky, navíc případně nezustane někde v lese ležet se zlomenou nohou jen s lesní zvěří(zatím se mi naštěstí nepovedlo, tuk tuk na drevo). Obecně je fajn být s lidma, se kterýma si člověk rozumí, nicmene sólo cestování kvůli tomu není horší/min zabavny než cestování s někým. Je to jiný. Ale taky fajn😎

 4. Veronika

  10. 12. 2019 at 10:30

  Skvělý ♥️ A rozhodně mi to dodává odvahu to taky někdy vyzkoušet. Protože už nad tím nějakou dobu přemýšlím. Sama se sebou si vystačíme totiž docela dobře:)

 5. Boudicca

  14. 12. 2019 at 13:58

  Edinburgh je překrásný. Zrovna jsme se s články trefily do stejného města. 😀

  Já začala sama cestovat na Erasmu. Občas nebyl nikdo, kdo by chtěl vyrazit na výlet, a tak jsem se naučila jezdit sama. Zkušenost je to určitě dobrá, člověk se naučí spoléhat jen sám na sebe. Vnímání cizích míst je intenzivnější a třeba procházení po galeriích si sama i užiji více, když mě nikdo neruší. Jinak se ale teda přiznám, že raději jedu s přítelem nebo podobně naladěnou kámoškou, single cestování vnímám spíše jako nouzovku.

 6. Viki

  18. 12. 2019 at 19:34

  super článok 🙂 naozaj ti závidím…ja už nejakú dobu mám chuť ísť niekam úplne sama..ale keďže som si nedávno pořídila mimčo, asi to nebude také jednoduché :/ 😀

  WHEN PIGS FLY

 7. Stáňa

  20. 12. 2019 at 17:35

  Fajn článek.
  Nemáš nový design blogu?

Leave a Reply